Wielki Piątek u Koptów

Udostępnij to:
Share

Dzisiaj, 17 kwietnia 2020 r., tak samo jak większość prawosławnych (ortodoksyjnych) Kościołów na Wschodzie, Koptowie obchodzą Wielki Piątek – dzień męki i śmierci Pana Jezusa Chrystusa. Na stronie TimeAndDate można znaleźć informację, że w Egipcie, gdzie Koptowie stanowią rdzenną ludność w liczbie ponad 7 mln (wg niektórych danych nawet 15 mln), ten dzień jest świętem narodowym. Większość sklepów i biur jest nieczynna, choć istnieje możliwość pracy w godzinach typowych dla piątków.

Zgodnie ze starożytną chrześcijańską tradycją, 40-dniowy post liczony jest osobno, i do niego dochodzi jeszcze Post Wielkiego Tygodnia.

Z powodu niebezpieczeństwa zarażenia koronawirusem nabożeństwa odbywają się bez wiernych, a starożytne klasztory są zamknięte dla pielgrzymów, m.in. klasztor św. Antoniego położony nad Morzem Czerwonym i klasztor NMP w Muharraq. Poniżej nagranie zawierające fragment nabożeństwa Wielkiego Piątku w Kościele Koptyjskim.

Koptowie stanowią największą zwartą grupę chrześcijan, mieszkających na swojej ziemi od początków chrześcijaństwa w I w., którzy zachowali swoją wiarę i tożsamość narodową pomimo podbojów muzułmańskich i postępującej islamizacji i arabizacji podbitych narodów. Polecamy również: