Chronologia przemocy w stosunku do społeczności Koptów w ciągu 15 lat (1990-2004)

Udostępnij to:
Share

Chrześcijanie Egiptu są ciągle atakowani:

2 maja 2004 – El Minya – Ksiądz i dwaj Koptowie próbujący odbudować zniszczone ogrodzenie kościelne zostali zabici, kiedy policjant skierował samochód z nimi do kanału. Policjant wyskoczył z samochodu i nie odniósł szkody.

Luty 2004 – Dafesh, Samalout. Na podstawie legalnego zezwolenia, kościół prawosławny św. Jerzego został zburzony i rozpoczęto prace nad jego odbudowaniem. Jednak pozwolenie cofnięto w połowie prac pod zarzutem, że miejscowym muzułmanom budynek „przeszkadzał”.

26 stycznia 2004 – czterej koptyjscy uczniowie college’u zostali wtrąceni do więzienia na 3 miesiące pod zarzutem „naruszenia jedności narodowej”. Mieli oni w domu chrześcijańskie materiały, nagrania i Biblie.

4 stycznia 2004 – Mahala El Kobra, Kair. Osiemnastoletnia Ingy Labibe została porwana i zmuszona do przyjęcia islamu. Muzułmański lekarz stwierdził u niej zaburzenia psychiczne. Od chwili porwania rodzina nie widziała dziewczyny.

7 listopada 2003 – Jirza. Z powodu niezgody dotyczącej planowania kościoła powstał konflikt między muzułmanami i Koptami, w wyniku którego zaatakowano chrześcijan. Wielu Koptów zostało rannych i trafiło do szpitala, zaś kilka domów zostało zniszczonych i spalonych.

Październik 2003 – Aleksandria. 22 egipskich muzułmanów przyjęło chrześcijaństwo, w związku z czym różni świeccy chrześcijanie pomagający im w tym zostali uwięzieni na ponad dwa miesiące. Ich nie uniewinniono. Nawróceni byli zastraszani.

Październik 2003 – Dziewiętnastoletnia Heba Samir Wahba została porwana w campusie na uniwersytecie El Minya i siłą zmuszona do przejścia na islam.

Sierpień 2003 – El Zaaferana, region Morza Czerwonego. Setki żołnierzy w buldozerach i uzbrojonych ciężarówkach zaatakowało klasztor św. Antoniego. Atak był zorganizowany przez miejscowe władze w celu zniszczenia ogrodzenia klasztoru. Po następnym ataku kościół stracił 150 akrów ziemi.

Maj 2003 – siedemnastoletnia Niveen Malak Kamel została porwana przez miejscowego muzułmańskiego wieśniaka, który za pomocą władz lokalnych usiłował zmusić ją do przejścia na islam.

Kwiecień 2003 – Centrum Patmos dla dzieci upośledzonych zostało zaatakowane przez wojsko egipskie. Użyto gazów łzawiących.

26 lutego 2003 – egipski chrześcijanin Boulos Rizkalla został wtrącony do więzienia za poślubienie nawróconej na chrześcijaństwo muzułmanki. Pomimo, że miał ważną wizę do Kanady, władze zabroniły mu wyjechać.

29 grudnia 2002 – Malak z żoną (muzułmanką nawróconą na chrześcijaństwo) zostali wtrąceni do więzienia za próbę wyjechać z kraju. Przetrzymano ich w więzieniu ok. 10 miesięcy. Nie uniewinniono ich, i zakazano opuszczać Egipt.

10 lutego 2002 – Bani Wellmes. Spalono koptyjski kościół i 15 koptyjskich domów, podczas gdy policja biernie się przyglądała.

Grudzień 2001 – Al Ubor. Nowo zbudowany kościół został zniszczony w ciągu kilku godzin po jego otwarciu.

Lipiec 2001 – Assiout, Egipt. Miejscowe władze cofnęły zezwolenie na budowę kościoła Bractwa w Assiout po zburzeniu go.

Luty 2001 – Shobra Elkhaima. Kościół św. Bola został całkowicie zniszczony, a życiu księdza groziło niebezpieczeństwo. Nie wszczęto nawet śledztwa w tej sprawie.

Październik 2000 – Samalout. W czasie napadu na kościół św. Jerzego obrażenia odniosło kilku parafian.

Sierpień 2000 – Kaser Rashwan. Zniszczono kościół i siedem koptyjskich domów. Czterech Koptów zostało poważnie rannych.

Luty 2000 – Al Tor, Sinai. Jedyny kościół w mieście został zaatakowany, a jego ołtarz zniszczono.

Styczeń 2000 – El-Kosheh, Sohag. 21 Koptów zginęło, a dziesiątki poniosło obrażenia. Zniszczono setki koptyjskich domów i pomieszczeń służbowych.

Sierpień 1999 – trzej bracia Koptowie zostali zastrzeleni przez niezidentyfikowanych sprawców.

Sierpień 1998 – El-Kosheh, Sohag. Atak samobójczy, w wyniku którego zginęło 2 młodych Koptów, a dwóch zostało rannych. Po tym wydarzeniu nastąpiła seria represji w stosunku do mieszkańców wsi. Ok. 1200 koptyjskich mężczyzn, kobiet dzieci i starców było aresztowanych i torturowanych przez policję w celu zastraszenia i zmuszenia do rezygnacji ze złożenia skargi na muzułmańskich organizatorów zamachu samobójczego.

12 sierpnia 1998 – znaleziono ciała dwóch zamordowanych Koptów. Oskarżono policję o torturowanie setek Koptów.

14 października 1998 – zginęło dwóch Koptów i 9 policjantów w potyczce z bojówkarzami na południu.

30 września 1997 – czterech Koptów zabito przed ich własnymi domami w wiosce Kafr Rumanthe.

23 kwietnia 1997 – zamordowano dwóch Koptów, z których jeden był policjantem. Policja nie poczyniła żadnych aresztowań w związku z morderstwem.

10 kwietnia 1997 – miały miejsce dwa ataki bojówkarzy muzułmańskich na Koptów, w wyniku których zginęło 13 Koptów.

15 marca 1997 – zastrzelono 13 osób, w tym 9 Koptów, w miejscowości zdominowanej przez chrześcijan 300 mil na południe od Kairu.

Marzec 1997 – trzynastoletnia Theresa Shakir zostałą porwana przez jej muzułmańskiego nauczyciela, który za pomocą miejscowej policji usiłował zmusić ją do przejścia na islam. Po uwolnieniu jej zastrzelono jej rodziców i brata. Zabito również Teresę, a jej brzuch rozpruto i wypatroszono. Policja aresztowała jej starszego brata i torturowała, by się przyznał do zbrodni. W 1999 skazano go na 25 lat więzienia.

Luty 1997 – ekstremiści islamscy zamordowali 21 Koptów.

12 lutego 1997 – 10 młodych Koptów zabito w czasie ataku na kościół w południowym Egipcie. Młodzież uczestniczyła w nabożeństwie w kościele. Policja uważa, że atak zorganizowała Gama’a al-Islamiya, największa paramilitarna organizacja muzułmańska w Egipcie. Policja podejrzewa również, że te same osoby dokonały zabójstwa trzech Koptów, których ciała znaleziono niedaleko Abu Qurqas w prowincji Minya.

26 sierpnia 1996 – 4 osoby (w tym 3 Koptów) zamordowano w wiosce Nazlet Roman niedaleko Abu Qurqas w prowincji Minya, a jeden Kopt został ranny. Byli oni członkami nowo utworzonych patroli popieranych przez rząd, których zadaniem miało być wsparcie policji w wyłapaniu bojówkarzy ukrywających się w okolicy.

7 sierpnia 1996 – niedaleko Abu Qurqas znaleziono ciało koptyjskiego studenta.

26 lutego 1996 – 11 osób zginęło (8 Koptów) w Assuit, południowy Egipt. Poza tym motłoch podpalił 41 domów w przeważnie chrześcijańskiej wsi w regionie Sharqiya w związku ze słuchami o planowanej rozbudowie kościoła. 4 osoby zostały ranne, a 50 aresztowano.

12 stycznia 1996 – chrześcijański farmer został zastrzelony przez niezidentyfikowanego bojówkarza we wsi Abu Obeid w prowincji Minya.

9 grudnia 1995 – 40 osób zamordowano, a 400-700 zostało rannych w czasie wyborów parlamentarnych w Egipcie. Tysiące chrześcijan nie mogło odnaleźć swoich nazwisk na listach wyborców. Muzułmanie rozpowszechniali ulotki, w których mówiono, że muzułmanie nie powinni głosować na niemuzułmanów.

4 grudnia 1995 – niedaleko miasta Abu Qurqas z przejeżdżającego samochodu zastrzelono 3 koptyjskich chrześcijan, a dwóch zostało rannych.

7 listopada 1995 – wg danych Egipskiej Organizacji Praw Człowieka, w ciągu ostatnich 10 miesięcy ekstremiści muzułmańscy zamordowali 74 policjantów i 24 Koptów w południowym Egipcie.

2 września 1995 – bojówkarzy islamscy zastrzelili Kopta, który pracował w lokalnym zarządzie w południowym Egipcie.

29-30 sierpnia 1995 – w dwóch incydentach w południowym Egipcie zastrzelono 4 Koptów. Podejrzewa się bojówkarzy islamskich.

13 sierpnia 1995 – 6 osób zginęło w wyniku rozruchów związanych z konwersją na islam koptyjskiej dziewczyny w północnym Egipcie.

8 czerwca 1995 – bojówkarze islamscy zastrzelili bogatego lekarza koptyjskiego za materialne wsparcie miejscowej parafii chrześcijańskiej.

31 marca 1995 – bojówkarze islamscy zastrzelili dwóch policjantów ochraniających kościół koptyjski.

11 marca 1995 – bojówkarze islamscy zastrzelili koptyjskiego sołtysa wsi w południowym Egipcie.

25 lutego 1995 – bojówkarze islamscy zastrzelili chrześcijańskiego cywila, a inny został ranny we wsi południowego Egiptu.

22 listopada 1994 – bojówkarze islamscy zastrzelili ochroniarza chrześcijańskiego w południowoegipskiej prowincji Minya.

11 listopada 1994 – bojówkarze islamscy zabili dwóch mężczyzn w południowym Egipcie. Jeden z nich był rządowym pracownikiem wyznania chrześcijańskiego.

1 września 1994 – bojówkarze islamscy zastrzelili dwóch policjantów ochraniających koptyjski kościół w południowym Egipcie.

17 lipca 1994 – patriarcha Egipskiego Kościoła Koptyjskiego Shenouda III w wywiadzie dla mediów wspomniał o dyskryminowaniu Koptów w Egipcie. Powiedział, że Koptowie odgrywają niewielką rolę w życiu publicznym i mają problemy z budowaniem i naprawianiem kościołów. Skarżył się, że policja wstrzymuje wydawanie Koptom kart wyborczych, tym samym blokując możliwość głosowania. Wspomniał też o zabójstwach Koptów w południowym Egipcie oraz niszczeniu domów koptyjskich, po których nie udaje się nawet uzyskać rekompensat od państwa.

11 marca 1994 – przed kościołem w Qussiyah zastrzelono 5 osób, wśród nich 2 mnichów.

27 stycznia 1994 – koptyjski policjant o wyższej randze został postrzelony w ataku, o który podejrzewa się bojówkarzy islamskich. Jego kierowca i ochroniarz zginęli.

20 października 1993 – bojówkarze islamscy ostrzelali chrześcijański szpital. Jedna osoba zginęła, dwie zostały ranne.

21 września 1993 – zastrzelono nauczyciela koptyjskiego w Dayrut.

24 sierpnia 1993 – zastrzelono chrześcijańskiego studenta w Anboub.

8 sierpnia 1993 – postrzelono Kopta, znajdującego się w szpitalu należącym do jego brata.

22 lipca 1993 – w Manfalout zastrzelono koptyjskiego lekarza.

Maj 1993 – muzułmanie z Tima w odwecie za śmierć muzułmanina z rąk Kopta w październiku poprzedniego roku zorganizowali rozruchy, w których zginęło 6 Koptów i poczyniono znaczne zniszczenia mienia.

24 kwietnia 1993 – dokonano napadu z nożami na dwóch studentów koptyjskich, którzy odnieśli obrażenia.

20 kwietnia 1993 – koptyjski nauczyciel został postrzelony w Dayrut. Pięciu bojówkarzy islamskich zostało zaaresztowanych za planowanie ataku na Koptów w czasie obchodów Wielkanocy.

Marzec 1993 – Egipska organizacja Praw Człowieka przygotowała raport oskarżający rząd Egiptu o brak działań chroniących chrześcijan przed atakami islamskich ekstremistów. Stwierdzono, że ataki mają miejsce za wiedzą i czasami za pomocą władz miejscowych i służb bezpieczeństwa. Raport oskarża rząd o niepodejmowanie kroków po takich incydentach, póki się nie okaże, że one stanowią zagrożenie również „dla systemu politycznego i życia sprawujących władzę”.

23 lutego 1993 – Reuters opublikował artykuł, w którym Koptowie skarżą się na dyskryminację, m.in. w pracy, dyskryminacje ze strony rządu w uzyskaniu stopni naukowych i wyższych stanowisk rządowych, nieformalne bojkotowanie przez muzułmanów chrześcijańskich sklepów, dyskryminacja i segregacja uczniów przez nauczycieli i urzędników systemu edukacji, usunięcie z wielu programów szkolnych wzmianek o Koptach i chrześcijaństwie. To doprowadziło do emigracji pół miliona Koptów w ciągu ostatnich 10 lat. I choć rząd chroni Koptów przed zagrożeniem fizycznym, jednak Koptowie się skarżą, że większość akcji rządu dotyczy zagrożenia dla państwa i turystów zagranicznych niż bezpośrednio Koptów.

4 stycznia 1993 – w dwóch oddzielnych zamachach został zastrzelony jeden Kopt i ranny drugi. Ostrzelano kościół koptyjski w Dayrut.

20 grudnia 1992 – tygodnik koptyjski Al-Watan zachęca rząd, by powstrzymał „nową inwazję ekstremistów w szkołach”. Nauczyciele dyskryminowali Koptów i zmuszali dziewczyny do zakrywania twarzy. Artykuł zaznacza, że rząd jest przeciwny temu, lecz nie robi nic, by temu zapobiec.

1 listopada 1992 – ostrzelano autobus powracający z Kairu do Dayrut. 10 Koptów zostało rannych.

27 października 1992 – czterej uzbrojeni mężczyźni, prawdopodobnie bojówkarze islamscy, zamordowali chrześcijańskiego złotnika i jego pomocnika.

4 maja 1992 – w Sanabu zamordowano 11 Koptów i dwóch muzułmanów próbujących ich bronić. Władze zignorowały wydarzenie uznając je za miejscowe porachunki.

29 kwietnia 1992 – w Imbabah obrzucano kamieniami kościół.

11 marca 1992 – we wsi Sanbau doszło do strzelaniny pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami. Trzy osoby zginęły, kilka zostało rannych.

20-22 września 1992 – bojówkarzy islamscy dokonali serii napadów w Imbabah na kościoły i chrześcijańskie sklepy. Policja nie złożyła raportów o większości tych zajść. Niektórzy Koptowie, próbujący złożyć zażalenie, zostali aresztowani.

Czerwiec 1991 – w związku z pogłoskami, że Kopt (właściciel szpitala w Komumbo i członek organizacji Praw Człowieka) miał homoseksualne stosunki z muzułmaninem, został on bezprawnie zatrzymany na 45 dni. 15 dni po zwolnieniu, jego sklep został zdewastowany przez 6 młodzieńców w maskach, którzy grozili jego rodzinie i zmusili go do opuszczenia miasta.

1990 – w miejscowości Minshiat (Nassar) pracownicy remontujący kościół zostali zaatakowani przez bojówkarzy muzułmańskich.

Czerwiec 1990 – właściciel sklepu z alkoholem został zaatakowany przez bojówkarzy islamskich z nożami i łańcuchami.

Marzec 1990 – pogłoski, że Koptowie sprzedają muzułmańskie dziewczyny do niewoli spowodowała dwutygodniowe zamieszki w Abu Qurqas. Kościoły, sklepy, domy i samochody były niszczone, dwóch chrześcijan porwano. Doniesień o śmierci lub rannych nie było.

tekst oryginalny angielski i arabski znajduje się na stronie www.copts.com