Dialog muzułmańsko-chrześcijański w Nigerii

Udostępnij to:
Share

Zapewne z wielką satysfakcją duchowni muzułmańscy, gotowi zadowalać Allaha krwawymi ofiarami, i niektórzy przywódcy chrześcijańscy, broniący islamu, przyjęli wiadomość o nowych postępach dialogu muzułmańsko-chrześcijańskiego w Nigerii. W kraju tym bowiem, liczącym prawie 200 mln mieszkańców, prawie połowę stanowią muzułmanie, a druga połowa to chrześcijanie. W takich warunkach doskonale widoczne jest partnerstwo: wzajemne traktowanie się, wzajemny szacunek, a także zasadnicza różnica między chrześcijańskim a muzułmańskim podejściem do życia ludzkiego – szczególnie do życia osób należących do tej odmiennej grupy wyznaniowej.

A tak oto wyglądają najnowsze postępy dialogu: w porywie tolerancji i szacunku do chrześcijan 25 kwietnia 2018 r. grupa uzbrojonych muzułmanów zaatakowała kościół św. Ignacego w Ayar Mbalom mordując 19 osób w tym dwóch księży. Przy okazji napastnicy podpalili ponad 80 chrześcijańskich domów i zniszczyli magazyn z żywnością.

Następnego dnia uzbrojeni muzułmanie zaatakowali kościół i szkołę w Mbamondo, mordując co najmniej 7 osób i wielu raniąc. Najbardziej ucierpieli uchodźcy, którzy po poprzednich aktach tolerancji muzułmańskiej szukali tutaj schronienia. W ostatnich latach w Nigerii ponad 170 tysięcy wyznawców Chrystusa zmuszono do opuszczenia swoich domostw, a po serii ataków (przepraszam, aktów tolerancji i szacunku) do nich dołączyły kolejne tysiące.

27 kwietnia Reuters poinformował, że w Maiduguri (stolicy nigerijskiego stanu Borno) wysadziło się w powietrze 5 świadków Allaha (szahidów) zabijając cztery niewinne osoby. Oj, przepraszam – oczywiście, były winne: jeśli nie wyznawały islamu, to z definicji należała im się kara śmierci i piekła, a jeśli będąc muzułmanami nie brały czynnego udziału w dżihadzie, to też należała im się śmierć. Poucza o tym święty Koran:

Obwieść karę bolesną tym, którzy nie wierzą! (…) Zaprawdę, Allah kocha ludzi bogobojnych! A kiedy miną święte miesiące, wtedy zabijajcie bałwochwalców, tam gdzie ich znajdziecie; chwytajcie ich, oblegajcie i przygotowujcie dla nich wszelkie zasadzki! Ale jeśli oni się nawrócą i będą odprawiać modlitwę, i dawać jałmużnę, to dajcie im wolną drogę (Koran, sura 9:3-5).

Prorok islamu Mahomet dokładnie tak postępował dając przykład wszystkim wyznawcom islamu. Jak widać, nauczanie to i przykład znajdują podatny grunt, szczególnie w Nigerii, gdzie w ciągu ostatniego miesiąca zamordowano dla Allaha 136 osób. Poniżej tabela aktów muzułmańskiej tolerancji w Nigerii, która przynosi Allahowi wielką chwałę (źródło: thereligionofpeace.com). Wato zwrócić uwagę, że w drugą stronę to nie działa: chrześcijanie nie wysadzają się w powietrze w osiedlach muzułmańskich, nie ostrzeliwują muzułmanów zebranych w meczetach, nie palą muzułmańskich domów.

Data Kraj Miasto zabitych .rannych. Opis
2018.04.26. Nigeria. Mbamondo 7 ? Atak na kościół i chrześcijańską szkołę.
2018.04.26 Nigeria Maiduguri 4 9 Pięciu szahidów złożyło świadectwo tolerancyjności islamu.
2018.04.24 Nigeria Mbalon 19 6 Atak na kościół w czasie Mszy św. Wśród 19 zamordowanych jest dwóch księży katolickich.
2018.04.22 Nigeria Gamboru 18 0 Pracownicy leśni zbierający drewno brutalnie wymordowani na chwałę Allaha.
2018.04.22 Nigeria Wumbi 3 11 Wybuch bomby domowej produkcji przyniósł chwałę Allahowi w postaci 3 zabitych i 11 rannych.
2018.04.22 Nigeria Bama 2 10 Dwóch szahidów zaatakowało meczet w czasie modlitwy zabijając dwóch i raniąc 10 muzułmanów, którzy za mało angażują się w dialog muzułmańsko-chrześcijański i nie mordują chrześcijan (lub, co gorsza, wyznają Allaha w sposób mniej prawdziwy niż ten prawdziwy).
2018.04.18 Nigeria Angwan-Rogo 4 0 Czterech pracowników na budowie ścięto na ofiarę dla Allaha.
2018.04.11 Nigeria Jandeikyula. 51 26 W ramach dialogu muzułmańsko-chrześcijańskiego grupa Miyetti Allah zaatakowała wieś masakrując dziesiątki mieszkańców.
2018.04.06 Nigeria Kokotye 4 0 Gorliwi muzułmanie z ugrupowania Fulani zamordowali 4 członków jednej rodziny.
2018.04.05 Nigeria Asso 2 0 Dwóch młodych katolików zastrzelono w ramach dialogu muzułmańsko-chrześcijańskiego.
2018.04.01 Nigeria Bale 20 84 Grupa szahidów złożyła świadectwo tolerancyjnemu Allahowi masakrując mieszkańców osiedla.
2018.03.30 Nigeria Maiduguri 2 13 Czterech szahidów w ramach świadectwa dla Allaha wysadzając się w powietrze pozbawiła życia kobietę i małego chłopca.
RAZEM     136 159

Mahomet wzorem dialogu z chrześcijanami

Irracjonalny Allah czy konsekwentny Bóg?

Islam jest dobry, a Allah jest wielki

Wszyscy jesteśmy atakowani: chrześcijanie i muzułmanie

Indonezja: mordowanie księży w czasie Mszy to powszechny zwyczaj muzułmański