Hagia Sofia ogłasza wielkość Allaha

Udostępnij to:
Share

Jak widać na załączonym obrazku, Turcy umieścili nad katedrą Hagia Sofia święcący napis oznaczający, że nie ma boga oprócz Allaha. Na wszelki wypadek chcemy przypomnieć, że ten kościół pw. Mądrości Bożej był najważniejszą świątynią Cesarstwa Bizantyjskiego, katedrą patriarchy i miejscem koronacji cesarzy.

Kiedy 29 maja 1453 r. Turcy zdobyli Konstantynopol, rozpoczęły się przerażające masakry, gwałty, niszczenie i plądrowanie wszystkiego. Dokumenty historyczne podają, że w katedrze schroniło się mnóstwo ludzi, których siłą wyprowadzano i zabierano do niewoli. Zdarzało się, że Turcy zaczynali kłócić się i bić o jakąś ładniejszą dziewczynę, co kończyło się nieraz nawet zabójstwem, z kolei niejedna dziewczyna chrześcijańska wolała popełnić samobójstwo niż zostać niewolnicą Turków (widocznie perspektywa odkrywania nowego boga nie była dla chrześcijanek tak różowa, jak niektórym się dziś wydaje). Główny krzyż katedry obnoszono w szyderczej procesji po mieście, bijąc w bębny i wykrzykując bluźnierstwa. Kiedy Sułtan Mehmet wjechał do miasta, nakazał usunąć z Hagii Sofii wszystkie krzyże, zbezcześcił ołtarz i uczynił z katedry meczet. Chrześcijan natomiast dla zabawy torturowano i rozrywano hakami na kawałki przed tłumem zadowolonych muzułmanów. Pozostałych przy życiu w liczbie 45 tys. zakuto w kajdany i sprzedano jako niewolników.

Natomiast 200 lat temu, w marcu 1821 r., kiedy w Grecji wszczęto powstanie przeciwko tureckim okupantom, rozpoczęły się masakry chrześcijańskiej ludności greckiej w Konstantynopolu. Na święta Wielkanocne 9 kwietnia 1821 r. został powieszony na bramie patriarchatu Patriarcha Grzegorz V, którego fałszywie oskarżono o podżeganie do powstania, pomimo że na żądanie władz tureckich Patriarcha razem z całym Świętym Synodem potępił greckie powstanie.

Jak wiemy, raz zdobyty dla islamu teren muzułmanie nieodwracalnie na zawsze zaliczają do swoich zdobyczy. Nic więc dziwnego, że w odpowiedzi na uznanie masakr Ormian, Asyryjczyków i Greków przez niemiecki parlament Turcy na nowo uczynili z Hagii Sofii czynny meczet, a że Grecy są oburzeni, cały świat islamu zaczyna traktować Hagię Sofię jako bardzo ważne miejsce islamu.