Chrześcijanie w Kuwejcie

Udostępnij to:
Share

Kuwejt jest położony na Półwyspie Arabskim przy zatoce Perskiej między Arabią Saudyjską a Irakiem. Dzięki ropie naftowej ten kraj jest bardzo bogaty. Mieszka tu ok. 4 mln osób. W 1990 r. Irak zaatakował Kuwejt.

Oto 10 faktów o chrześcijanach Kuwejtu:

1. W Kuwejcie mieszka ok. 348.000 chrześcijan, co stanowi ok. 18% ludności.

2. Na liście krajów, w których chrześcijanie doznają prześladowania, Kuwejt znajduje się na 41. miejscu.

3. Chrześcijanie są w większości ludnością napływową, ale mogą zostawać obywatelami Kuwejtu. Jedynym oprócz Kuwejtu krajem Zatoki Perskiej, umożliwiającym niemuzułmanom nabycie obywatelstwa, jest Bahrajn.

4. Główne wyznania chrześcijańskie w Kuwejcie to Kościół rzymskokatolicki, Kościoły prawosławne, Kościół anglikański a także Kościoły protestanckie.

5. Kościół katolicki jest największy i zrzesza ok. 75.000 osób. Drugim co do liczności jest Koptyjski Kościół Prawosławny z 40 tys. wyznawców.

6. Chrześcijanie w Kuwejcie mają prawo modlić się w swoich kościołach, i państwowe organy w tym nie przeszkadzają. Podobno władze nawet zapewniają bezpieczeństwo i porządek w okresach, kiedy chrześcijanie najliczniej uczęszczają do kościołów.

7. Pierwszym duchownym chrześcijańskim rodzimego pochodzenia jest ks. Emmanuel Benjamin Ghareeb, wyświęcony 8 stycznia  1999, jak podaje Arab Times.

8. Najstarszą znaną wspólnotą chrześcijańską na terenie dzisiejszego Kuwejtu jest kościół na wyspie Failaka, który funkcjonował ok. VIII-IX w. Pojawienie się islamu na półwyspie Arabskim doprowadziło do zniszczenia ówczesnych wspólnot chrześcijańskich.

9. Nowożytna historia chrześcijan Kuwejtu zaczyna się na początku XX wieku wraz z ustanowieniem misji Amerykańskiego Kościoła Reformowanego, która uruchomiła tutaj szpital.

10. Liczba chrześcijan w Kuwejcie co roku wzrasta o ok. 6% (przynajmniej w okresie 2005-2010).

Polecamy również:

Chrześcijanie Kataru

10 faktów o chrześcijanach w Omanie

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Ukryci chrześcijanie w Mekce