Boże Narodzenie w Tunezji

Udostępnij to:
Share

Telewizja SAT-7 Arabic uruchamia nową platformę dla chrześcijan Tunezji. Niezwykłość wydarzenia polega na tym, że tunezyjscy chrześcijanie to w znacznej mierze miejscowi muzułmanie, którzy odkrywają Jezusa Chrystusa. Są zafascynowani Panem i chętnie dzielą się ze swoimi współobywatelami swoją wiarą. Pierwszy program z ich udziałem, poświęcony Bożemu Narodzeniu, wyszedł w eter 17 grudnia 2021 r.

Zespół chrześcijan tunezyjskich, przygotowujący cykl programów telewizyjnych, nosi nazwę Perpetua na cześć kartagińskiej męczennicy III w., znanej nam z Litanii do Wszystkich Świętych. Podobnie jak dzisiejsi chrześcijanie w krajach arabskich, Perpetua została skazana na śmierć jedynie za to, że wyznawała Chrystusa (obecnie w 12 krajach chrześcijanie są mordowani za to w majestacie prawa). Tymczasem Tunezja należy do najbardziej tolerancyjnych krajów muzułmańskich, gdzie za nawrócenie do Chrystusa chrześcijan jedynie dyskryminuje się, ale się nie morduje. Największe zagrożenie dla nowo nawróconych chrześcijan stanowi najbliższa rodzina, szczególnie w regionach południowych, gdzie najbardziej aktywne są ugrupowania radykalne – podaje Open Doors. W rankingu krajów, gdzie chrześcijan się prześladuje, Tunezja zajmuje 34. miejsce obok Jordanii, Kazachstanu i Turcji.

Widząc zaangażowanie tunezyjskiej grupy w przygotowanie programów chrześcijańskich różnego rodzaju, w których ludzie pragną dzielić się ze swoim społeczeństwem wiarą, George Makeen, dyrektor arabskiej sekcji Sat-7, mówi: „Tunezja jest widziana jako wzór dla świata arabskiego. Chrześcijanie wywodzą się z kultury [muzułmańskiej], bardziej niż inne otwartej na prawa kobiet i tolerancyjnej dla swobody wyrażania poglądów, mogą być inspiracją dla reszty świata arabskiego poprzez swoje przesłanie wiary”.

Audycja zatytułowana Standard Talk wyjdzie w eter na Nowy Rok. (W Tunezji Nowy Rok jest obchodzony jako święto państwowe 1 stycznia wraz z wieloma zapożyczonymi z Zachodu tradycjami włącznie z całonocną imprezą sylwestrową, odliczaniem przed północą 31 grudnia oraz okrzykami „szczęśliwego nowego roku” i fajerwerkami.) Audycja będzie poświęcona chrześcijańskiej perspektywie dotyczącej wielu zagadnień, od rozumienia Boga do kwestii życia rodzinnego. Jest to rzadkość dla świata arabskiego, w którym wiedza o chrześcijaństwie i poglądach chrześcijan pochodzi jedynie z Koranu. Poza tym Sat-7 przygotowuje chrześcijańskie programy z Egiptu i Libanu, skąd będą transmitowane ważniejsze nabożeństwa świąteczne. Ostatnio coraz więcej programów pochodzi także z Algierii, między innymi specjalna audycja poświęcona Bożemu Narodzeniu. Na liście Open Doors ten kraj zajmuje 17 miejsce i prześladowania chrześcijan nie należą tutaj do rzadkości.

عيد ميلاد مجيد Eid milad madżid!

عيد ميلاد يسوع المسيح Eid milad Jasu al-Masih