Boko Haram ogłasza Kalifat w Nigerii

Udostępnij to:
Share

Abubakar Shekau, lider ugrupowania muzułmańskiego Boko Haram w Nigerii, ogłosił w sierpniu 2014 r. Państwo Islamskie (Kalifat) na terenie północno-wschodniego stanu Borno. Miało to miejsce w miejscowości Gwoza, zajętej przez Boko Haram 5 sierpnia w wyniku krwawego terroru – w masakrach zginęło ponad tysiąc chrześcijan. Wojsko nigeryjskie nie stawiło należnego oporu i nie podjęło walki o odzyskanie miasta.

Cameron Thomas, pracownik International Christian Concern, odpowiedzialny za Afrykę, powiedział: „Jeszcze niedawno chrześcijańskie miasto północno-wschodniej Nigerii zostało włączone do Kalifatu Islamskiego kosztem ogromnej liczby zamordowanych, wypędzonych i sterroryzowanych chrześcijan”.

Od roku 2009 Boko Haram prowadzi krwawą wojnę z „niewiernymi” dążąc do utworzenia Kalifatu – Państwa Islamskiego rządzonego według prawa koranicznego (szariatu). Ugrupowanie to jest odpowiedzialne m.in. za porwanie 270 chrześcijańskich uczennic państwowej szkoły w Chiboku.

W ciągu 6 lat ustanawiania Państwa Islamskiego w Nigerii Boko Haram wymordowało 20 tys. ludzi, a 2,5 mln pozostało bez dachu nad głową i było zmuszone do ucieczki z kraju.

źródło: worthynews.com

Niesprawiedliwe traktowanie muzułmanów w Nigerii

Dwie uczennice zmasakrowały 56 osób dla Allaha

Boże Narodzenie w Nigerii – 14 zabitych

Wszyscy jesteśmy atakowani: chrześcijanie i muzułmanie

Wkład islamu w pokój na świecie (2)