Muzułmanie Egiptu atakują Koptów

Udostępnij to:
Share

Biskup koptyjski Makarios z regionu Minya przekazał portalowi Copts united informację, że „ekstremiści” podpalili kościół pw. Najświętszej Maryi Panny w egipskiej wiosce Ismailia. Za kościół Koptom służył wielki namiot, który spłonął w kilka minut.

Izmailija_kosciol

Raymond Ibrahim wyjaśnia, że chrześcijanie modlą się w namiocie od roku 2009, kiedy po organizowanym przez muzułmanów pogromie budynek kościelny został zamknięty i opieczętowany przez władze. Podobne zdarzenie miało miejsce w miejscowości Nag Szenuda, gdzie po zdemolowaniu kościoła w 2016 r. Koptowie odprawiali nabożeństwa w wielkim namiocie. Muzułmanie byli oburzeni i podpalili ten namiot. Z kolei w miejscowości Miana w tym samym regionie Minya policja rozebrała „namiot kościelny” tłumacząc to tym, że niby został nielegalnie ustawiony.

Jak zwykle, biskup Makarios musiał dodać, że muzułmanie i Koptowie w diecezji Minya od lat żyją w pokoju. Zapomniał tylko wyjaśnić, że muzułmanie najechali Egipt i okupowali go, i usiłowali narzucić islam Koptom. Nie doprowadzili islamizacji do końca jedynie wobec oczywistego cudu dokonanego dzięki modlitwie i postowi. Mimo to systematycznie gorliwi muzułmanie atakują kościoły i porywają dziewczęta i kobiety koptyjskie, czyniąc życie Koptów – potomków starożytnych Egipcjan – w ich własnym kraju bardzo uciążliwym.