Islamizacja Mozambiku: 10 osób ścięto, w tym dzieci

Udostępnij to:
Share

Polscy muzułmanie ewidentnie są niedoinformowani, jeśli chodzi o muzułmańskie zwyczaje – np. Planetaislam jest przekonana, że ścinanie głów nie jest zwyczajem muzułmańskim. Tymczasem w ramach islamizacji afrykańskiego państwa Mozambik ścięto pod koniec maja 2018 r. 10 osób, w tym dwoje dzieci. Wśród zamordowanych znalazł się też przywódca wioski Monjane, położonej niedaleko miasteczka Palma. Jego przewinienie polegało na tym, że zamiast przyjąć islam poinformował władze o znajdujących się nieopodal dżihadystach. Warto odnotować, że oprócz masakry tych 10 nieszczęśników w Mozambiku, na całym świecie dokonano w maju 189 mordów dla Allaha, w których zginęło kolejnych 868 osób, a 1063 zostało rannych.

Mozambik, oficjalnie Republika Mozambiku, jest krajem w Afryce Południowo-Wschodniej. Graniczy z Oceanem Indyjskim na wschodzie, Tanzanią na północy, Malawi i Zambią na północnym zachodzie, Zimbabwe na zachodzie, z Suazi oraz RPA na południowym zachodzie. Jest oddzielony na wschodzie od Madagaskaru przez Kanał Mozambicki. Stolicą i największym miastem jest Maputo. Językiem urzędowym jest portugalski, który jest używany, głównie jako drugi język przez około połowę populacji. Wspólne języki używane tu to suahili, makhuwa i sena. Ludność kraju liczy około 24 mln obywateli i składa się głównie z osób pochodzenia Bantu.

Wśród ciekawostek wymienia się:

1. Niepodległość od Portugalii uzyskana została 25 czerwca 1975 roku.
2. Gęstość zaludnienia wynosi 26 osób/km2.
3. Kraj ten jest 2,5 razy większy od Polski.
4. Główna religią jest Katolicyzm, 28%.
5. Najdłuższą rzeką jest Zambezi, 820 km.
6. Pełna nazwa kraju – Republika Mozambiku.
7. Ustrój polityczny – republika.
8. Kraj ten zamieszkuje około 10 Polaków.
9. Najwyższym szczytem jest Binga, 2436 m n.p.m.
10.Średnia temperatura wynosi w styczniu 28°C, w lipcu 22°C.

Według Wikipedii, w 2007 roku 56,1% ludności Mozambiku była chrześcijańska, 17,9% to muzułmanie, 18,7% było bez religii i 7,3% wyznawało inne religie, natomiast w 2010 r. 32% ludności wyznawało religie animistyczne, a muzułmanie stanowili 18,6%.

W maju 2012 r. w Mozambiku został napadnięty 49-letni ks. Valentim Eduardo Camale IMC na terenie stacji misyjnej w Liqueleva. Czterej napastnicy pobili duchownego ze skutkiem śmiertelnym. Leżącego w kałuży krwi odnalazł go współbrat ze Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej Pocieszania, który wracał po zakończeniu obowiązków duszpasterskich w terenie.

W czasie rewolucji komunistycznej w 1975 r. wypowiedziano wojnę chrześcijaństwu. Zamknięto, zburzono i spalono tysiące kościołów. W łagrach zamknięto 300 tysięcy osób, 75 tysięcy zamordowano publicznie za reakcjonizm i „działalność kontrrewolucyjną”. W wyniku rewolucji do roku 1992 ponad 40% ludności Mozambiku zostało uchodźcami.

W 1994 r. stał się cud, kiedy rząd zrezygnował z marksizmu, uruchomił wolny rynek i otworzył granice. Chrześcijanom zwrócono skonfiskowane nieruchomości, zaproszono misjonarzy z zagranicy. Nastąpiło odrodzenie gospodarki, turystyki, kultury. Przywrócono wolność religijną.

I co teraz? Teraz islam, w ramach wolności religijnej, rozpoczyna na nowo falę przemocy. Jak zresztą w wielu krajach afrykańskich

Jakimi metodami szerzony jest islam

Chrześcijanie Erytrei

Islamizacja Somalii

Pod rządami półksiężyca: Sudan i Nigeria