Post solidarności z chrześcijanami Iraku

Udostępnij to:
Share

Asyryjczycy, stanowiący większość chrześcijan w Mosulu i w Dolinie Niniwy, gdzie zamieszkują od ponad 5500 lat, podejmują post solidarności inspirujący do działań. Tak twierdzi ksiądz Paul Thabit Mekko, proboszcz wspólnoty Kościoła chaldejskiego będącego w unii z Rzymem, w miejscowości Karamles (Karemlasz) w Dolinie Niniwy (Irak Północny). Ksiądz Thabit zorganizował pomóc dla tysięcy chrześcijańskich uchodźców zmuszonych do opuszczenia swoich domostw w lecie 2014 r. przez bojówkarzy Państwa Islamskiego, a teraz odgrywa wiodącą rolę w odbudowie wspólnoty chrześcijańskiej.

Ksiądz Thabit twierdzi, że kościół jest pełen ludzi, wszyscy się cieszą z możliwości odbudowania więzi i przezwyciężania podziałów. Codziennie odprawiana jest msza św. i nabożeństwo Drogi Krzyżowej, którym towarzyszą czytania i refleksja. Podejmowane są akcje pomocowe, zbierane fundusze na pomoc dla najbardziej potrzebujących. Wiele domów nadal nosi ślady podpalenia i pożaru, niektóre są częściowo zburzone, a inne całkiem w ruinie. Są ogromne potrzeby, jeśli chodzi o odbudowę, i prace ciągle są prowadzone.

W miejscowości Karemlasz już jest prawie gotowe centrum parafialne, którego otwarcie planowane jest na Wielkanoc. Bądą w nim odbywać się imprezy okolicznościowe i praca duszpasterska. Życie powoli powraca do normalności, choć większość mieszkańców jeszcze nie wróciła do miasta. Do parafii w Mosulu też kilka rodzin już powróciło na stałe, msze są celebrowane w każdą niedzielę.

Módlmy się za współbraci w Chrystusie i pośćmy solidarnie razem z nimi, niech dobry Bóg wspomoże ich wysiłki i zapewni im spokojne życie i możliwość powrotu do domu.

Na podstawie: AINA.org