Boże Narodzenie u Koptów

Udostępnij to:
Share

Podobnie jak większość Kościołów Prawosławnych, Kościół Koptyjski obchodzi 6 stycznia Wigilię Bożego Narodzenia, a 7 stycznia celebruje Święto Narodzenia Pana Jezusa Chrystusa. Różnica w dacie wynika z tego, że w ciągu 2000 lat daty „się rozjechały” i wymagały skorygowania, co nie wszyscy uznali za konieczne. Tak czy inaczej, Koptowie mieszkający w Egipcie i na emigracji (w Libanie, Jordanii, w Europie, Australii i USA) świętują Boże Narodzenie według kalendarza koptyjskiego.

Według kalendarza koptyjskiego, Boże Narodzenie poprzedza czwarty miesiąc roku, nazywany Kiahk. W ciągu tego miesiąca trwają przygotowania do świąt, połaczone ze śpiewem i specjalnymi nabożeństwami. Charakterystyczne dla koptyjskiej tradycji są modlitwy o północy, nazywane Tasbeha.

Okres 43 dni przed Bożym Narodzeniem (od 25 listopada do 6 stycznia) to czas postu. W tym czasie Koptowie nie spożywają żadnych produktów zwierzęcego pochodzenia, ograniczając się wyłącznie do dań wegańskich. Diakon Mark Józef z Katedry Koptyjskiej Solihull w Wielkiej Brytanii wyjaśnia: „Post jest drogą duchową do panowania nad sobą, do wzniesienia się ponad rzeczy materialne i pragnienia. Jest to też czas skupienia i pogłębienia relacji z Bogiem”. 

W Wigilię uroczysta Msza święta u Koptów trwa do północy. Komunia jest przygotowywana w postaci specjalnych chlebów nazywanych قربان „kurban” , tak samo, jak w Kościele Syriackim (aram. ܩܘܪܒܢܐ kurbono). Na chlebach odciskana jest pieczęć z krzyżem i wykonuje sie 12 nakłuć, które symbolizują 12 Apostołów, jak widać na poniższych obrazkach.  

Dwa z przygotowanych chlebów ksiądz wykorzystuje w czasie Mszy dla konsekracji i rozdaje wiernym w postaci Komunii Świętej. Po zakończeniu Mszy i przyjęciu Komunii uważa się, że okres postny się zakończył. Następuje wspólny świąteczny posiłek „agapa”, nawiązujący do starożytnej tradycji chrześcijańskiej.

Musułmańskie władze już w średniowieczu zabronili Koptom używania własnego języka nakazując odprawianie liturgii po arabsku. Dlatego też obecnie mało kto z Koptów zna dobrze język przodków. Po arabsku Koptowie życzą sobie nawzajem عيد ميلاد مجيد Eid Milad madżid! Radosnych świąt Narodzenia!

Tradycyjnym jednak pozdrowieniem świątecznym w Języku koptyjskim jest zawołanie

PiChristos anmasf! Chrystus się narodził!

na które się odpowiada:

Ken ometmi anmasf! Zaprawdę się narodził!

Polecamy również: