10 lat więzienia za „obrazę islamu” na facebooku

Udostępnij to:
Share

W Malezji oskarżono 22-letniego mężczyznę o 10-krotne „obrażanie islamu i Proroka Mahometa” w mediach społecznościowych, i za każde skazano na rok więzienia, razem 10 lat. Oskarżenia wysunięto też przeciwko trzem innym internautom. Oficjalna wersja głosi, że chodzi o zachowanie jedności narodowej i niedopuszczenie do wrogości. W rzeczywistości wszyscy wiedzą, że za obrażanie Chrystusa i chrześcijaństwa, a także chrześcijan z powodu ich wiary, muzułmanom w Malezji nic nie grozi. Chrześcijanie i inne mniejszości żyją w poczuciu braku bezpieczeństwa.

Na przykład, jak podaje Open Doors Polska, w listopadzie 2016 i lutym 2017 r. miał miejsce fakt zaginięcia trzech chrześcijańskich pracowników i muzułmańskiego działacza społecznego. Pastor Raymond Koh został uprowadzony w biały dzień 13 lutego 2017 roku i przewieziony w nieznane miejsce, zaś para liderów chrześcijańskich, Joshua i Ruth Hilmy, zaginęła w listopadzie 2016 roku. Fakt, że policja nadal nie poczyniła żadnych wymiernych kroków w sprawie uprowadzenia pastora Koha i wykazała większe zainteresowanie szkodliwością jego rzekomej działalności misyjnej, jest sygnałem dla chrześcijan, że rząd i władze nie są zainteresowane przeprowadzeniem efektywnego śledztwa i odnalezieniem duchownego. W Światowym Indeksie Prześladowań Malezja zajmuje 42. miejsce: symptomatycznie, trudno znaleźć kraj muzułmański, który by się na tej liście nie znajdował.

Głos Prześladowanych Chrześcijan informuje, że państwo Malezja powstało w 1963 r., kiedy do Federacji Malajskiej dołączono byłe kolonie brytyjskie: Singapur i stany Sabah i Sarawak na północy Borneo. W ciągu pierwszych kilku lat swojej historii kraj ten ucierpiał z powodu komunistycznej rebelii, konfrontacji z Indonezją, konfliktu z Filipinami o Sabah oraz odłączenia się Singapuru w 1965 r.

Oficjalną religią kraju jest sunnicki islam. Konstytucja daje szerokie prawa mniejszościom etnicznym i wyznaniowym. Władze podejmują jednak różne działania dyskryminujące nie-malajskich obywateli. Prawo szariatu, teoretycznie dotyczące tylko muzułmanów, zastępuje w rzeczywistości prawa konstytucyjne w wielu kwestiach. Nawracanie muzułmanów jest nielegalne. Ponadto podejmowane są intensywne starania, także legislacyjne, w celu nakłaniania członków mniejszości etnicznych i religijnych do przechodzenia na islam. Opór stawiany władzy w tej kwestii bywa karany chłostą lub pozbawieniem wolności.

Religie wyznawane w Malezji to islam (62,6%), religie etniczne (13,6%), chrześcijaństwo (9,4%), buddyzm (6,5%), hinduizm (6,2%), ateizm (1,3%), inne (0,4%).

Profesor zadźgany na śmierć za „niemuzułmańskie” wypowiedzi

Islam niesie pokój światu: przykład Jemenu

Tolerancja po muzułmańsku: dlaczego jedni przyjmują islam, a inni nie?

Tradycje prawdziwego islamu: tolerancja i pokój

Wyobraźmy sobie świat bez islamu

Wiarygodność świętych pism islamu

Naukowa polemika z islamem: dwie pracownice uniwersytetu zamordowane

NIEZRÓWNOWAŻONY SPRAWCA KRZYCZAŁ „ALLAHU AKBAR”