Lista praw i swobód obywatelskich w Arabii Saudyjskiej

Udostępnij to:
Share

Po gorących wydarzeniach towarzyszących wizycie Ahmadineżada w Nowym Jorku w 2007 r., Zgromadzenie Ogólne ONZ przyniosło kolejne rewelacje. Prezydent Bush ogłosił listę „krajów do wyzwolenia”. Nie jest długa i obejmuje Koreę Północną, Iran, Syrię, Białoruś oraz Birmę (zapewne dopisaną naprędce po ostatnich wydarzeniach w tym kraju). Wszystko oczywiście poparte odpowiednim apelem.

Niby nic rewelacyjnego, wszak wszyscy znamy zapał Busha do eksportowania „demokracji”, który kosztował już 650 000 ofiar cywilnych w Iraku. Warto jednak zwrócić uwagę na brak na liście Arabii Saudyjskiej. A co można powiedzieć o tym kraju?

a.. Oficjalną religią jest radykalna odmiana sunnickiego islamu – wahabizm. Podstawą systemu prawnego są twarde zasady szariatu.

b.. Praktykuje się tam karę śmierci przez ścięcie głowy lub ukamienowanie. Kary wykonywane są publicznie i dość powszechnie (w 2005 roku 191 egzekucji, w 2006 – 38, w 2007 do lipca włącznie – 102 egzekucje),

c.. Za pomniejsze przestępstwa, jak „dewiacje seksualne” czy pijaństwo stosuje się publiczną chłostę.

d.. Według Amnesty International i Human Rights Watch, zdarzają się przypadki dokonywania egzekucji na podstawie zeznań wymuszonych torturami. W 1997 skazano na śmierć Abd al-Karim Mara`i al-Nakszabandi, kobietę uznaną przez sąd za czarownicę.

e.. Na porządku dziennym jest dyskryminacja kobiet, i nie chodzi tu o zakrywanie głowy, ale brak możliwości zrobienia jakiejkolwiek kariery – odsetek kobiet wśród osób pracujących zawodowo wynosi 5% i jest najniższy na świecie. Dla porównania, w Iranie jest to 27%, a w UE około 42%.

f.. Zeznania kobiety przed sądem mają znaczenie tylko gdy nie ma świadków płci męskiej i nie mogą stanowić dowodu, a jedynie poszlakę.

g.. Kobietom nie wolno prowadzić samochodu ani jeździć na rowerze.

h.. Żadna kobieta nie może zostać przyjęta do szpitala ani poddana badaniom lekarskim bez zgody męża lub najbliższego krewnego płci męskiej.

i.. Homoseksualistów tam nie ma, jak w Iranie 😉

j.. O swobodzie wypowiedzi, zgromadzeń i zakładania partii politycznych tylko słyszano.

k.. Do Arabii Saudyjskiej nie wolno wwieźć Biblii, różańca czy innych symboli religii odmiennych od islamu. Zdarzają się nawet przypadki aresztowań szyitów pielgrzymujących do Mekki.

Dlaczego więc kraj ten ominęła krytyka Busha? Otóż władająca Arabią rodzina Saudów, mająca na sumieniu podobne zbrodnie co uznany za wcielenie szatana Saddam Husajn, z chęcią sprzedaje Ameryce (i również Europie) ropę i równie chętnie kupuje amerykańską broń. Na dodatek bardzo nie lubi szyitów, czyli przede wszystkim jedynego szyickiego państwa – Iranu.

Tym prostym sposobem można znaleźć się w zaszczytnym gronie państw uznawanych za demokratyczne i przestrzegające wspomnianej przez Busha deklaracji praw człowieka.

500pxchristianbypassch7

Arafat, Mekka – tylko dla muzułmanów; Dżidda – obowiązkowy kierunek dla niemuzułmanów

źródło: Imperializm

Arabia Saudyjska – wzór stosowania szariatu

Jak się traktuje chrześcijan w krajach islamu