Boże Narodzenie w Jordanii

Udostępnij to:
Share

Na zdjęciu powyżej widnieje choinka ustawiona w Ammanie, stolicy Jordanii. Jak informuje The Jordan Times, w Jordanii 25 grudnia został ogłoszony dniem wolnym z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Ponadto, chrześcijanie zatrudnieni w urzędach i instytucjach państwowych, otrzymali dzień wolny również 26 grudnia. Agencje turystyczne zachęcają Europejczyków do zwiedzania Jordanii w okresie Bożonarodzeniowym. W Jordanii chrześcijanie stanowią ok. 10% ludności, a chrześcijańskie wspólnoty istnieją na terenie dzisiejszej Jordanii od I wieku. Wielu chrześcijan należy do Kościoła Grecko-Prawosławnego – w całym kraju jest 29 kościołów należących do tego wyznania. Ponadto są wszpólnoty rzymskokatolickie, ormiańskie prawosławne, luterańskie, prezbiteriańskie i inne.

Jak można dowiedzieć się ze strony Pilgrim Without a Shrine, w Jordanii są dwa miasta zamieszkałe w większości przez chrześcijan: Madaba oraz Fuhais, położone niedaleko Ammanu. W tym drugim mieście 60% mieszkańców to grecko-prawosławni wyznawcy Chrystusa, zaś pozostali to katolicy i muzułmanie. Mieszkańcy Fuhais szczycą się tym, że choinka w ich mieście jest największa na całym Bliskim Wschodzie. Oprócz tego organizowane są tutaj przeróżne wydarzenia świąteczne, w tym scenki biblijne.

Muzułmanie w Jordanii też obchodzą Boże Narodzenie, ale jako święto „świeckie”, nie religijne. Dlatego życzenia świąteczne w Jordanii brzmią:

كل عام و انت بالخير

kul am uw inta bilhajr, dosł. „wszelkiego dobra na twój rok”.

Jordania sprzyja chrześcijanom

Jordania – kraj niegdyś chrześcijański