Asyryjska Agencja Informacyjna AINA.org podaje, że 24 lutego 2022 r. w Erbilu (północny Irak, stolica Autonomii Kurdyjskiej) odbyła się ceremonia założenia kamienia węgielnego pod nowy kościół. Ma to być katedra Asyryjskiego Kościoła Wschodu pw. św. Apostołów Tomasza, Addaja i Mariego. Ci święci są uważani za założycieli Kościoła w Mezopotamii, od którego wywodzi się dzisiejszy Asyryjski Kościół Wschodu. Z kolei miasto Irbil, zbudowane jeszcze w czasach sumeryjskich, od XXI w. przed Chr. należało do Asyryjczyków, którzy nazywali je Arbela ܐܪܒܝܠ, Arba-ilu lub Urbilum. Kurdowie pojawili się w tym regionie dopiero po zajęciu go przez muzułmańskich Arabów, wypierając rdzenną ludność chrześcijańską w wiekach X-XII. Obecnie Kurdowie stanowią większość w północnym Iraku, gdzie za pomocą USA i Wielkiej Brytanii utworzono dla nich okręg autonomiczny na ziemi Asyryjczyków.
Od 1933 r., po wydarzeniach ludobójstwa chrześcijan przez Turków i Kurdów oraz masakr Asyryjczyków w nowopowstałym państwie Irak, Asyryjski Kościół Wschodu przeniósł swoją Stolicę Apostolską na Cypr, a potem do Chicago w USA. Cały Kościół liczy ok. 350 tys. wiernych, w większości mieszkających na obczyźnie. W 2006 r. podjęto pierwsze kroki zmierzające do powrotu na swoją ojczystą ziemię, a od 2015 r. oficjalnie przeniesiono Patriarchat do Erbilu. Ok. 10 lat temu ówczesny Patriarcha Mar Dincha rozpoczął budowę katedry, która wkrótce została powstrzymana i porzucona. Obecny Patriarcha Mar Awa Royel powrócił do realizacji projektu. Módlmy się, by Asyryjczycy mogli po dziesięcioleciach wygnania powrócić na swoje ziemie i wyznawać wiarę w Chrystusa Pana, która trwa tutaj od 2000 lat.
Trzeba odnotować, że w ostatnim roku chrześcijanom w Iraku udało się odzyskać ok. 120 nieruchomości nielegalnie zajętych przez gangi i mafijne organizacje. Ideologia muzułmańska, a szczególnie zamieszanie w regionie wytworzone przez powstanie Państwa Islamskiego, sprzyja zagarnianiu mienia chrześcijan i wyrugowaniu ich z miejsc, gdzie żyją od zawsze.