Maronici obchodzą Niedzielę Palmową

Udostępnij to:
Share

Jak informuje libańska agencja informacyjna NNA, dzisiaj 5 kwietnia 2020 r. Maronicki Patriarcha Kardynał Bechara Boutros Rahi odprawił świąteczną mszę upamiętniającą wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Msza została odprawiona w siedzibie Patriarchatu w mieście Bkerke (بكركي ), bez tradycyjnego udziału osobistości ważnych dla społecznego i politycznego życia Libanu. W Libanie obowiązują środki ostrożności związane z epidemią COVID-19, dlatego odwołano też wszystkie uroczystości masowe. Patriarcha modlił się, by Bóg wybawił ludzkość od pandemii i odnowił życie na ziemi.


W libańskim mieście Zahle (زحلة‎) arcybiskup Issam Jan Darwish odprawił mszę w Niedzielę Palmową w Katedrze Matki Bożej Oswobodzicielki (كاتدرائية سيدة النجاة), z udziałem arcybiskupa generalnego archimandryty Nicoli Hakima i innych duchownych. Mszę na żywo transmitowała lokalna telewizja i media społecznościowe.

Po odczytaniu tekstów z Pisma Świętego biskup Darwish zwrócił się do wierzących, oglądających transmisję w swoich domach, mówiąc:
„Po raz pierwszy w historii tej katedry, i w ogóle we współczesnej historii obchodzimy Niedzielę Palmową z dala od synów i córek naszej diecezji, a najbardziej tęsknimy za obecnością naszych najmłodszych. Brakuje nam ich ich radosnych okrzyków i obecności w procesji wraz z nami i całym Kościołem. (…) Wasza nieobecność w kościele nie oznacza, że ​​jesteście daleko od niego. Odwrotnie, jesteście w sercu kościoła. Zapalcie świece i nieście je w domu, wychodźcie na balkony, i wołajcie razem z rodziną, jak najgłośniej: Hosanna na wysokości!”

Biskup mówił jeszcze: „Jezus wszedł do Jerozolimy, aby otworzyć nowy czas obecności Boga w naszej historii, dlatego uważamy, że Niedziela Palmowa jest świętem Bożym, jest początkiem nowej historii w relacjach między Nim a nami. Dlatego też każdy chrześcijanin jest dziś wezwany do wyjścia do Niego, aby spotkać zwycięskiego Chrystusa. Wraz z nim nasz „stary człowiek” umiera i wszystko staje się nowe wraz z Jego zmartwychwstaniem. Dlatego radość staje się udziałem wierzącego i nadzieją napełnia jego serce. Jezus wszedł w nasze życie, aby leczyć chorych i dawać nadzieję zrozpaczonym i napełniać pokojem każdą duszę”.

Biskup wyjaśnił też: „Wszyscy jesteśmy dziećmi Jezusa: „Jeśli nie nawrócicie się jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebios”. Dlatego dzisiaj chcemy, drodzy umiłowani rodzice, abyście odnowili swoją decyzję, że należymy do Chrystusa, a wszystko, co od Niego otrzymaliśmy, należy do Niego. Trwajmy w wierze, że nie ma innej drogi w naszym życiu, jak tylko Jego droga. Gałęzie palmowe w naszych rękach oznaczają, że należymy do Jego królestwa, i wskazują na naszą wolę i determinację, że będziemy z Nim w naszym nieszczęściu i naszych sukcesach, w naszej nędzy i naszej radości”.

Zachęcamy do przeczytania: