Jak zapamiętano Jezusa, i jak Mahometa?

Udostępnij to:
Share

Wszystko wskazuje na to, że Mahomet i Jezus nie tylko inaczej rozumieli to, na czym polega funkcja proroka, ale też głosili wizję całkiem innego Boga. Podobnie Jezus i Mahomet czego innego domagali się od swych uczniów, których zachowanie przecież jest mniej lub bardziej udaną próbą naśladowania swoich mistrzów. Oczywistym skutkiem jest też fakt, że całkiem inaczej zostali za­pamiętani przez swoich współczesnych.

I jeśli w pamięci chrześcijan Jezus zachował się jako Ten, który odrzucił roszczenia do władzy politycznej i panowania zbrojnego nad światem, to muzułmanie zapamiętali Mahomet jako zdobywcę i wodza, który pociągnął za sobą grupę wyznawców, i z nimi dokonał 27 gazwa (ataków zbrojnych), a następnych 38 ataków zorganizował i zaplanował, i dokonał rękami swoich towarzyszy. Najczęściej roztrząsanymi w Koranie i Hadisach problemami teologicznymi były zasadzki, rabunki, zabójstwa, gwałty, podziały łupów.

Polecamy bardzo ciekawe opracowanie porównujące obie postaci – artykuł opublikowany w czasopiśmie naukowym „Biblioteka Teologii Fundamentalnej”.

Polecamy również: