Wszystko wskazuje na to, że Mahomet i Jezus nie tylko inaczej rozumieli to, na czym polega funkcja proroka, ale też głosili wizję całkiem innego Boga. Podobnie Jezus i Mahomet czego innego domagali się od swych uczniów, których zachowanie przecież jest mniej lub bardziej udaną próbą naśladowania swoich mistrzów. Oczywistym skutkiem jest też fakt, że całkiem inaczej zostali zapamiętani przez swoich współczesnych.
I jeśli w pamięci chrześcijan Jezus zachował się jako Ten, który odrzucił roszczenia do władzy politycznej i panowania zbrojnego nad światem, to muzułmanie zapamiętali Mahomet jako zdobywcę i wodza, który pociągnął za sobą grupę wyznawców, i z nimi dokonał 27 gazwa (ataków zbrojnych), a następnych 38 ataków zorganizował i zaplanował, i dokonał rękami swoich towarzyszy. Najczęściej roztrząsanymi w Koranie i Hadisach problemami teologicznymi były zasadzki, rabunki, zabójstwa, gwałty, podziały łupów.
Polecamy bardzo ciekawe opracowanie porównujące obie postaci – artykuł opublikowany w czasopiśmie naukowym „Biblioteka Teologii Fundamentalnej”.
Polecamy również: