„Nieznani sprawcy” ostrzelali ormiańską świątynię

Udostępnij to:
Share

„Nieznani sprawcy” ostrzelali kościół pw. św. Grzegorza Oświeciciela w tureckim mieście Kayseri – poinformował w oficjalnym komunikacie w 2006 r. ormiański patriarcha Konstantynopola, Mesrob II. W stronę świątyni padło dziesięć strzałów, słychać było także antychrześcijańskie okrzyki. Po tym wydarzeniu władze wzmocniły ochronę świątyni.

„Muzułmanie mają pełne demokratyczne prawo do wyrażania swego oburzenia przeciw prowokacyjnym karykaturom, ale nie można zrozumieć aktów przemocy w stosunku do chrześcijańskich miejsc kultu w naszym kraju ” – czytamy w komunikacie. „Przemoc, we wszystkich swoich odmianach jest niesprawiedliwa i należy ją potępić” – napisał patriarcha Mesrob II.

Kayseri leży w środkowej Turcji. W mieście znajduje się wiele islamskich instytucji religijnych, znanych ze swego konserwatyzmu.

Po zamordowaniu 5 marca włoskiego ks. Andrea Santoro w Trapezuncie w Turcji co raz częściej dochodzi do ataków na chrześcijańskie obiekty i duchownych. 10 lutego nieznany osobnik wtargnął do mieszkania słoweńskiego ks. Martina Kmeteca w Izmirze, pobił go i groził zamordowaniem.

Oblicza się, że wśród 70 mln mieszkańców Turcji żyje ok. 100 tys. chrześcijan. Wśród nich jest m.in. 45 tys. wiernych Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego i 15 tys. katolików, z których większość stanowią cudzoziemcy.

źródło: KAI