Módlmy się o nawrócenie Jemenu

Udostępnij to:
Share

Yemen3Piękna orientalna melodia, piękne słowa zaufania i błagania o swój kraj skierowane do Jezusa Chrystusa… Dzięki napisom angielskim można zorientować się, o co chodzi, jeśli się nie zna arabskiego 🙂

Wspierajmy braci z Jemenu naszą modlitwą. Nagranie video na Facebooku:

Yemen4

Yemen5

Yemen01

Chrześcijaństwo w Jemenie zaistniało już w połowie I wieku. Według tradycji, w roku 52 Apostoł Tomasz (ten sam, którego nazywamy „niewiernym”) płynąc do Indii wylądował na wybrzeżu Jemenu, gdyż jego statek zatonął. Miejscowa ludność chętnie przyjęła Ewangelię, i z wyrzuconych na brzeg resztek rozbitego statku św.Tomasza został zbudowany pierwszy kościół w Jemenie.

Chrześcijaństwo prężnie rozwijało się w Jemenie i historyczne źródła poświadczają istnienie licznych chrześcijańskich wspólnot arabskich w IV w. W połowie VI wieku w mieście Sana została zbudowana wielka katedra. Niestety, w roku 628 ostatni perski rządca Jemenu przyjął islam, i wkrótce kraj został włączony do Kalifatu Arabskiego. Oznaczało to katastrofę chrześcijaństwa w Jemenie – po kilku wiekach nie zostało tu ani jednego chrześcijanina. Jedynym wyjątkiem była wyspa Sokotra (arab. سُقُطْرَى‎ Suquṭra), gdzie Asyryjski Kościół Wschodu przetrwał do XVII w. Obecnie chrześcijanie w Jemenie to przeważnie imigranci i robotnicy tymczasowi. Istnieje też niewielka grupa miejscowych ukrytych chrześcijan nawróconych z islamu.

Jemen potrzebuje nawrócenia – po wytępieniu chrześcijaństwa muzułmanie zabrali się za mordowanie siebie nawzajem: sunnici zabijają szyitów, a szyici sunnitów. W samym tylko grudniu 2015 r. miało tu miejsce 9 ataków terrorystycznych w imię Allaha (71 zabitych, 38 rannych):

Data Kraj Miasto zabitych/ rannych Opis
2015.12.15 Yemen  Taez 7/ 15  Siedem osób cywilnych zamordowanych przez bojówkarzy szyickich używających ciężkiej broni maszynowej.
2015.12.15 Yemen  Mas 15/ 20  Szyici (muzułmanie) zamordowali 15 Jemeńczyków, których uważali za odstępców od prawdziwego islamu).
2015.12.06 Yemen  Aden 7/ 3  Samobójczy atak z użyciem samochodu-pułapki zabił siedmiu „apostatów”, czyli muzułmanów, których inni muzułmanie uznali za niezbyt prawowiernych.
2015.12.04 Yemen  Sanaa 6/ 0  Państwo Islamskie dokonało egzekucji sześciu szyitów – wideo ukazuje ich umieszczonych w łodzi, którą następnie wysadzono w powietrze. 
2015.12.04 Yemen  Sanaa 4/ 0  Państwo Islamskie wypuszcza wideo z nagraniem egzekucji czterech szyitów, którym na szyję zawieszono materiały wybuchowe i zdetonowano… 
2015.12.04 Yemen  Sanaa 9/ 0  Dziewięciu szyitów ścięto przez Państwo Islamskie. 
2015.12.04 Yemen  Sanaa 6/ 0  Wideo nagrane przez Państwo Islamskie ukazuje egzekucję 6 szyitów za pomocą rakiety wystrzelonej w ich kierunku.
2015.12.03 Yemen  Jaar 15/ 0  Bojówkarze al-Kaidy wdarli się do miasta i zamordowali 15 napotkanych osób. 
2015.12.02 Yemen  Seiyun 2/ 0  Dwóch mężczyzn z pewnego plemienia zostało porwanych i zamordowanych przez ISIS.