Chrześcijaństwo zniszczone w Czeczenii

Udostępnij to:
Share

Federacja Rosyjska składa się z wielkiej liczby republik, obwodów, okręgów i miast federalnych. Czecznia należy do Południowego obwodu Federalnego i jest położona w północnej części Kaukazu. Jest to jedna z siedmiu republik, w których mieszka ok. 60 etnicznych grup pochodzenia kaukaskiego, tureckiego i irańskiego.

Przez wiele lat Czecznia zmaga się z władzą Rosji. Rozpoczęta w latach 90. XX w. wojna zakończyła się dopiero w 2009 r., kiedy Rosja wycofała swoje wojska, ustanawiając pro-moskiewskiego prezydenta. Konflikt ten jednak miał szerszy charakter i był nakierowany na utworzenie Kaukaskiego Państwa Islamskiego.

Prawie wszyscy Czeczeni (ok. 1,4 mln) są muzułmanami, i wielu z nich należy do międzynarodowych radykalnych ugrupowań islamistycznych. Chrześcijanie mieszkający na terenie Czeczni zostali w znacznym stopniu wydaleni lub wymordowani. W Groznym pozostaje wciąż Kościół Baptystów. Większość organizacji chrześcijańskich wycofała się, by nieść pomoc uchodźcom w Północnej Osetii i Inguszetii. Nienawiść do Rosjan i w ogóle do wszystkich chrześcijan oraz aktywność bezwzględnych grup islamistycznych bardzo utrudnia pracę misyjną.

źródło: The Voice of the Martyrs

Ciekawostka: rosyjskojęzyczna Wikipedia podaje 85 nazwisk terrorystów czeczeńskich, podczas gdy jej polski odpowiednik zaledwie 2 

Gdyby ktoś miał mocne nerwy i chciał zobaczyć, jak Czeczeńcy ścinają głowy wziętym do niewoli żołnierzom rosyjskim, mrożący krew w żyłach film można zobaczyć tutaj:

film