Arabia – prześladowania za wiarę

Udostępnij to:
Share

Obywatel Arabii Saudyjskiej, który nawrócił się na chrześcijaństwo, został zatrzymany i wtrącony do więzienia. Emad Alaabadi został zaaresztowany 29 listopada 2004 r. w miejscowości Hofuf we wschodniej części Arabii Saudyjskiej, ale wiadomość o jego zatrzymaniu została przekazana dopiero kilka dni temu przez ICC (Inernational Christian Concern), organizację walczącą o prawa człowieka, bazującą w Waszyngtonie. Miejscowe źródło AsiaNews potwierdziło to doniesienie dodając, że obecnie w więzieniu jest więcej chrześcijan saudyjskich.

Według ICC, razem z Emadem aresztowano 3 lub 4 innych chrześcijan. Również Brian O’Connor potwierdza, że w więzieniach Arabii Saudyjskiej są przetrzymywani chrześcijanie. Brian O’Connor jest protestantem z Indii, który został uwięziony za „głoszenie chrześcijaństwa”, torturowany, a następnie wydalony z Arabii Saudyjskiej. Po powrocie do Indii, O’Connor powiedział, że „jest wielu innych chrześcijan w więzieniach saudyjskich, którzy potrzebują waszej pomocy”.

29 listopada 2004 Emad został zatrzymany przez saudyjską policję religijną (Muttawa), kiedy wiózł swoje dzieci ze szkoły do domu. Policja eskortowała go do samego domu, po czym zabrała go do miejscowego więzienia. Później przeniesiono go do Dżedda, gdzie obecnie się znajduje. Dopiero 4.12.2004 udało mu się telefonicznie skontaktować z matką, która mieszka w Australii, i powiedzieć jej, gdzie jest i co się z nim dzieje. Matka twierdzi, że jego głos był bardzo słaby. ICC utrzymuje, że prawdopodobnie agenci Muttawa torturowali Emada, usiłując go zmusić do przejścia z powrotem na islam.

Alaabadi ma 30 lat, jest ojcem czworga dzieci. Został chrześcijaninem w 2002 r., ale nie wiadomo, do jakiego wyznania należy. Fundamentalistyczna wahhabistyczna wersja islamu jest jedyną religią, którą wolno wyznawać w Arabii Saudyjskiej. W kraju tym nie ma wolności religijnej, nawet jeżeli władze saudyjskie tolerują prywatne wyznawanie innej religii. Religijna policja (Muttawa – Komitet Krzewienia Cnót i Zapobiegania Złu) kontynuuje prześladowania chrześcijan nawet w ich domach, gdzie spotykają się dla wspólnej modlitwy.

W Arabii Saudyjskiej jest zabronione budowanie kościołów i kaplic. Muzułmanie stanowią 93,7% ludności w tym 21,6-milionowym kraju. Chrześcijanie, prawie wyłącznie cudzoziemcy, stanowią 3,7% ludności. Mieszka tu 800 tys. katolików. Liczba rdzennych chrześcijan saudyjskich nie jest znana.