Przemoc wobec chrześcijan w Iraku, lata 2003-2007 (po Saddamie, ale przed ISIS)

Udostępnij to:
Share

Na fladzie państwowej Iraku widnieją słowa „Allah akbar” – „Allah jest wielki”.

Prawdą jest, że dyktatura to nic dobrego. Jednak usunięcie Saddama Husajna przez Amerykanów dało muzułmanom wolność atakowania „niewiernych” zgodnie z nakazem Koranu (47:4): „Kiedy więc spotkacie tych, którzy nie wierzą, to uderzcie ich mieczem po szyi”. Zresztą, Koran uznaje za wiernych tylko tych, którzy czynnie walczą z niemuzułmanami lub wspierają dżihad swoimi majątkami (49:15): „Wiernymi są tylko ci, którzy uwierzyli w Allaha i jego posłańca – potem nie mieli wątpliwości – i walczyli swoimi majątkami i swoimi osobami na drodze Allaha”. Fakty potwierdzają, że to nie jest tylko teoria. 

Rano 7 czerwca 2004 r. samochód osobowy z czterema zamaskowanymi terrorystami wjechał do dzielnicy asyryjskiej Bagdadu (Hay Al-Athuryeen), gdzie zaczęli strzelać do Asyryjczyków idących do pracy. Cztery osoby zabito, kilku innych odniosło poważne rany. Asyryjski Ruch Demokratyczny podaje nazwiska zabitych (trzech mężczyzn i kobiety): Isho Nissan Markus, Duraid Sabri Hanna, Hisham Umar oraz Ramziya Enwiya. Tego samego dnia w tej samej dzielnicy dokonano drugiego zamachu ok. 17:00, ostrzelano Asyryjczyków wracających z parcy, zwłaszcza należących do władz tymczasowych. Zabito trzy kobiety: Alice Aramayis, Ayda Petros Bakus oraz Muna Jalal Karim, zginęli również ich kierowcy.

Nie jest to jedyny incydent, obserwujemy cały ciąg zamachów terrorystycznych na chrześcijan asyryjskich (nazywanych również Chaldejczykami lub Syriatami) w Iraku po wyzwoleniu tego kraju od dyktatury Saddama Husajna, jeszcze zanim powstało Państwo Islamskie. 1 czerwca 2004 r. zostały zastrzelone siostry Janet i Shatha Odisho wracające do domu z pracy w porcie lotniczym miasta Basry. 22 marca 2004 r. starsi państwo Ameejon i Jewded Barama (Asyryjczycy) byli brutalnie zamordowani w dzielnicy Dora. Mężowi podcięto gardło tak samo, jak Nicholasowi Bergowi, a jego zonę wielokrotnie uderzono po głowie ciężkim przedmiotem. Na południu Iraku w miejscowości Basra, 24 grudnia 2003 r. zastrzelono strzałem w głowę Asyryjczyka Bashir Toma Elias, który przygotowywał dom do obchodów Bożego narodzenia wraz z żoną i piątką dzieci. 18 listopada 2003 r. zamordowano Sargona Nano Murado, przedstawiciela Asyryjskiego Ruchu Demokratycznego. W północnym Iraku 24 stycznia 2004 dokonano nieudanego zamachu na Wathana Gorgisa, przywódcę władz rejonu Telkepeh. 7 października 2003 miał miejsce napad na właściciela sklepu monopolowego w Mosulu. Właściciel sklepu Safa Sabah Khoshi został zabity, a jego brat Meyaser Karim Khoshi ranny.

Wyzwolenie nie przyniosło chrześcijańskim Asyryjczykom w Iraku bezpieczeństwa, na które tak oczekiwali. Zamiast tego prześladowania polityczne ze strony reżimu Saddama ustąpiły miejsca prześladowaniom religijnym, co jest bardziej niebezpieczne. Właśnie religijna motywacja ataków jest przedmiotem obaw Asyryjczyków i ich przywódców. Często atakom towarzyszą wyraźne sygnały domagające się, by chrześcijańscy Asyryjczycy poddali się prawu islamu – w przedciwnym wypadku muszą się liczyć z konsekwencjami. W wyniku tego w społeczności Asyryjczyków narasta atmosfera strachu, podobna do tej, jaka panowała za Saddama, choć jej źródło jest inne. Saddam bezlitośnie tłumił wszelkie przejawy narodowej i etnicznej przynależności, jednak przewaznie nie przejmował się sprawami religii. Po obaleniu Saddama Asyryjczycy (liczba których w Iraku przewyższa liczbę mieszkańców Kuwejtu, Kataru, Cypru czy Emiratów Arabskich) mogli wreszcie ujawnić się ze swoją unikatową etniczną i kulturową tożsamością i wziąć udział w zyciu politycznym kraju. Jednak w zamian za tę wolność, obecnie ich instytucje religijne stały się celem ataków islamistów.

Ksiądz Ken Joseph, asyryjski ewangelik mieszkający obecnie w Bagdadzie, powiedział, że w ostatnich tygodniach wszyscy rzucili sie po metryki chrztu. Cytując jednego z asyryjskich diakonów, wyjasnił: „Zalewają nas tłumy zdesperowanych parafian, pragnących wyemigrować. Ponieważ bez potwierdzenia chrztu nie mogą otrzymać pozwolenia na wyjazd, jesteśmy zawaleni wnioskami o wydanie metryk”. Asyryjczycy nie oczekiwali, że wyzwolenie Iraku spowoduje falę emigracji z ziemi praojców, jednak własnie taki okazał się efekt wyzwolenia Iraku połączonego z niepohamowaną agresją islamistów.

Asyryjczycy są odrębną społecznością w Iraku: to są chrześcijanie, ich przynależność etniczna nie jest arabska, posługują się jęzukiem neosyriackim (nowożytnym aramejskim). W ten sposób oni postrzegają siebie jako probierz procesów demokratycznych w Iraku, które powinny zagwarantować prawa etniczne, kulturowe i religijne. Tak sie nie stało, gdyż tymczasowa konstytucja wprawdzie wspomina o Asyryjczykach w historycznym kontekście, ale jednocześnie uznaje islam za oficjalną religię irackiego państwa.

źródło: www.aina.org

Prześladowania chrześcijańskich Asyryjczyków w Iraku w miarę umocnienia islamistów i Kurdów.
Zebrał Fred Aprim (http://aina.org/releases/20040613151448.htm).

Poniżej lista wypadków z lat 2003-2004, z których większość nie została ukazana w mediach z tych czy innych powodów:

10 kwietnia 2003 (Kirkuk) – Kurdowie zamordowali inżyniera chemii, Hazim Petrus Dammana.

17 lipca 2003 (Bagdad) – Zastrzelono na stacji benzynowej 31-letniego Husam George Tobeya. Jego żona i syn zostali zmuszeni do emigracji, obecnie są w Jordanii, czekają na wizę do USA.

19 lipca 2003 (Mosul) – Szesnastoletnia dziewczyna, Hilda Zuhair Istifan, została porwana sprzed własnego domu w dzielnicy Mosulu zwanej Muthana. Porwania dokonał Muhamad Tinya ad-Din Jasim, kuzyn Saddama Husajna, syn Fidayeena Saddama, dowódcy wojskowego.

19 sierpnia 2003 (Tikrit) – Cywilny tłumacz wojsk amerykańskich, Nadan Yonadam, został zamordowany.

3 października 2003 (Khaldiya) – Napoleon i jego syn zostali zamordowani przed własnym domem.

7 października 2003 (Mosul) – Do sklepu monopolowego rzucono granat, w wyniku czego zginął właściciel Safa Sabah Khosi, a jego kuzyn odniósł poważne obrażenia.

12 października 2003 (Falluja) – Danny Isaac i William Cesar zamordowani przed własnym domem.

20 października 2003 (Kirkuk) – Wystrzelono rakietę, która trafiła w biuro Asyryjskiego Ruchu Demokratycznego. Jevan Jerges (29 lat) został ranny.

4 listopada 2003 (Mosul) – Ismail Yousif Sadeq, asyryjski sędzia, został zastrzelony przed własnym domem.

18 listopada 2003 (Basra) – Zamordowano Sargona Nano, przedstawiciela Asyryjskiego Ruchu Demokratycznego w Basrze.

20 listopada 2003 (Mosul) – W szkołach Bagdadu i Mosulu podłożono bomby i rozrzucono ulotki z żądaniem, by chrześcijańscy uczniowie przyjęli islam; w przeciwnym przypadku spotka ich śmierć.

24 grudnia 2003 (Basra) – Bashir Toma Elias zamordowany strzałem w głowę.

Grudzień 2003 – studenci ze Stowarzyszenia Studentów Chaldo-Asyryjskich zbojkotowali wybory z powodu nieuczciwych akcji ugrupowań kurdyjskich. Asyryjczycy masowo wyprowadzają się z Basry z powodu terroru i morderstw.

21 stycznia 2004 (Faluja/Ramadi) – Zginęły cztery kobiety, a pięć zostało rannych. Ofiary były chrześcijankami narodowości asyryjskiej i ormiańskiej.

22 stycznia 2004 – Terroryści zaatakowali Elishwę Bedel Naser.

24 stycznia 2004 (Telkepeh) – Ostrzelano samochód, w którym jechał administrator regionu Telkepeh, Wathan Gorgis. W regionie znajduje się kilka chaldo-asyryjskich wsi. W jednej z nich, gdzie mieszka administrator, odsetek chrześcijan spadł z 98% do 50%. Zbudowano tam cztery meczety, a piąty jest w trakcie budowy.

25 stycznia 2004 (Basra) – Zastrzelono doktora Sarmada Samee.

11 lutego 2004 (Ankawa) – Protest Chaldo-Asyryjskich studentów przeciwko nieuczciwym akcjom kolegów z ugrupowań kurdyjskich.

17 marca 2004 (Bagdad) – W ataku bombowym zginęła rodzina: Martha Eshkaria i jej mąż Odisho, i ich synowie Farid i Zaia. Ciężkie rany odniosła ich wnuczka oraz żona Farida.

22 kwietnia 2004 (Bagdad) – Starsze małżeństwo asyryjskie, Ameejon Barama i jego żona Jewded, zostali brutalnie zamordowani w ich własnym domu w miejscowości Dora pod Bagdadem.

26 marca 2004 (Kirkuk) – Oficer Romeo Esha David, członek Asyryjskiego Ruchu Demokratycznego, został zamordowany we własnym domu.

4 kwietnia 2004 (Miqdadiya) – Został zamordowany Emad Mikha z Detroit, pracujący dla wojsk amerykańskich jako tłumacz cywilny.

Maj 2004 (Bagdad) – Po ataku bombowym Nahrain Yonaan utracił wzrok, a jego twarz została całkowicie okaleczona.

28 maja 2004 (Bagdad) – W drodze do pracy zginął Ashor Goriel Yalda, do jego samochodu wrzucono granat.

2 czerwca 2004 (Bagdad) – Faraj Moshe Markai został porwany i później zamordowany.

7 czerwca 2004 (Dora, Bagdad) – Strzały oddane z przejeżdżającego samochodu zamordowały 4 Asyryjczyków i 2 Ormian.

10 czerwca 2004 (Bagdad) – W dzielnicy al-Mansour zamordowano Janana Josepha i 10 innych chrześcijan.

16 czerwca 2004 (Sulaymaniya) – Splądrowano sklep monopolowy Edmonda Anwara.

20 czerwca 2004 (Mosul) – Na cmentarzu znaleziono ciało porwanego trzy dni wcześniej Farouqa Shimuna, z prawie odciętą głową i wyraźnymi śladami tortur.

23 czerwca 2004 (Basra) – Zostały zastrzelone wracające samochodem z pracy dwie siostry, Janet i Shatha Sadah Odisho (38 i 25 lat).

26 czerwca 2004 (Mosul) – W dzielnicy Akha wrzucono bombę do kościoła Świętego Ducha (Ar-Ruh Al-Qudus). Wybuch ranił siostrę księdza Ragheeda.

11 lipca 2004 (Bagdad) – Rakieta wystrzelona w stronę dzielnicy chrześcijańskiej wybuchła na podwórku chaldejskich katolików zabijając dwójkę dzieci: Sami (6 lat) i Rami (4 lata).

11 lipca 2004 (Bagdad) – Terroryści wdarli się do domu asyryjskiego pod nieobecność rodziców i zabili Raneed Raad (16 lat) i jej siostrę Raphid (6 lat).

Lipiec 2004 – Działacze Demokratycznej Partii Kurdystanu nie dopuścili do powrotu Asyryjczyków do ich rodzimej miejscowości Dohuk w północnym Iraku. Zamiast tego sprowadzili rodziny kurdyjskie z Syrii (z miejscowości Qamishli), dla których zostało przygotowane wyżywienie i możliwość osiedlenia się. Poza tym Asyryjczyków zmuszono do wywieszenia flag kurdyjskich na własnych domach oraz na budynkach administracji asyryjskiej.

17 lipca 2004 (Mosul) – Grupa terrorystów wdarła się do pizzerii i zastrzeliła pracownika, Asyryjczyka Adeeba Aqrawi.

19 lipca 2004 (Mosul) – Terroryści uzbrojeni w broń automatyczną podjęli próbę porwania Asyryjczyka, Hani Yohanna Nahooma (43 lata). Został zastrzelony w chwili, gdy próbował uciec.

22 lipca 2004 (Dohuk) – W wyniku marginalizacji ludności asyryjskiej, otwartych gróźb i dyskryminacji, Kurdyjskiej Demokratycznej Partii udało się obsadzić swoimi ludźmi wszystkie stanowiska w regionie. Asyryjczycy zostali wyparci praktycznie ze wszystkich sfer życia publicznego i administracyjnego.

1 sierpnia 2004 (Bagdad i Mosul) – Zbombardowano pięć kościołów asyryjskich i jeden ormiański, w wyniku czego zginęło 12 Asyryjczyków, a ok. 60 zostało rannych. Były to kościoły:
1) Sayyidat an-Nayat (Naszej Pani Zbawienia) – asyryjski kościół katolicki,
2) Sayyidat az-Zouhour (Naszej Pani Kwiatów) – ormiański kościół katolicki,
3) Św. Piotra i Pawła – kościół seminaryjny katolickiego kościoła chaldejskiego,
4) Św. Pawła w centrum Mosulu,
5) Św. Eliasza – katolicki kościół chaldejski,
6) Św. Maryi (w południowej części Bagdadu) – bomba ukryta w samochodzie została rozbrojona przez policję.

31 sierpnia 2004 (Bartella) – Zamordowano trzy asyryjskie dziewczyny w wieku ok. 20 lat.

1 września 2004 (Bagdad) – W wyniku wybuchu bomby zginął Gewargis Youaresh Nisan.

1 września 2004 (Mosul) – W ataku terrorystycznym na budynek administracyjny Niniwy został ranny Nisan Sliyo Shmoel, członek Asyryjskiej Partii Patriotycznej. Wychodząc ze szpitala został potrącony przez terrorystów i zginął na miejscu. Miał 43 lata, był ojcem sześciorga dzieci, z których najstarsze ma 15 lat.

2 września 2004 (Mosul) – W kwartale chrześcijańskim al-Mayasa (al-Sa’aa) zostali zamordowani bracia Khaled Boulos (32 lata) i Hani Boulos (28), znani ze swojej patriotycznej postawy i działalności na rzecz Asyryjczyków.

10 września 2004 (Bagdad) – W nocy wybuchła bomba w kościele asyryjsko-anglikańskim przy ulicy al-Andalus. Doniesień o ofiarach nie było.

10 września 2004 (Mosul) – Wieczorem, ok. 23:30, po zakończeniu święta Świętego Krzyża (Aida d-Sliwa), ostrzelano z moździerzy asyryjską miejscowość Bakhdeda w regionie Hamdaniya. Trzy pociski spadły na dachy domów, w wyniku czego kilku śpiących Asyryjczyków zostało rannych. Zginął 13-letni chłopiec Mark Louis Sheeto. Bakhdeda została wybrana na cel ataku, ponieważ mieszka tam ponad 30 tys. Asyryjczyków. Jest to serce regionu asyryjskiego.

11 września 2004 (Bagdad) – Wieczorem wybuchł samochód-pułapka obok kościoła Panny Maryi w parku as-Sadouin należącym do Adwentystów Dnia Siódmego. Budynek znacznie ucierpiał, ale nikomu nic się nie stało.

Wrzesień 2004 (Mosul) – Islamska grupa nazywana Brygadą Salah ad-Dina al-Ayoubi rozpowszechniła nagranie wideo ścięcia dwóch Asyryjczyków, Raymond Farooq Shimun i Firas Hadi Potrus. Data morderstwa nie jest znana. Salah ad-Din al-Ayoubi był Kurdem, i doniesienia z Iraku sugerują, że pod tą nazwą kryje się ugrupowanie kurdyjskich islamistów, zmuszających Asyryjczyków do opuszczenia ich ziemi.

23 września 2004 (Mosul) – Na uniwersytecie mosulskim rozpowszechniono ulotki grożące, że każda dziewczyna, która nie będzie miała zakrytej twarzy, zostanie oblana kwasem siarkowym. Ulotki podkreślały, że chodzi nie tylko o dziewczyny muzułmańskie, ale również chrześcijańskie. Wprawdzie władze uniwersytetu obiecują ochronę, jednak dziewczyny boją się brać udział w zajęciach, ponieważ wcześniej twarze dwóch chrześcijańskich dziewczyn zostały oblane kwasem na rynku.

27 września 2004 (Bagdad) – Co najmniej dziewięciu Asyryjczyków zginęło i kilku zostało rannych w ataku na autobus wiozący pracowników po zakończeniu pracy. Imiona ofiar: Aamer Nissan (ur. 1968), Aadel Nissan (ur. 1972), Amer Khoshaba (ur. 1965), Emanuel Nissan (ur. 1945), Maradona Emanuel (ur. 1984), Na’aeem Gewargis (ur. 1978), Bassam Elias (ur. 1982), Rasim Elias (ur. 1984), oraz Amir Shabo.

4 października 2004 (Mosul) – Został ostrzelany właściciel sklepu monopolowego Hazim Sako (Abu Sarmad) i jego rodzina, mieszkający w asyryjskiej dzielnicy Mosulu Dawasa. Sako zmarł w szpitalu.

5 października 2004 (Mosul) – Chrześcijanie z miejscowości Ba’asheeqa i Bahzani, niedaleko Mosulu, znaleźli ciało piętnastoletniego Fadi. Chłopak został porwany, kiedy jeździł sobie rowerem. Jego ciało było okaleczone, spalone, z uciętą głową, i zostało podrzucone na drodze. Wcześniej Ba’asheeqa opłakiwała innego chłopca, 14-letniego Juliana Aframa Yacouba, któremu zmiażdżono głowę betonowym blokiem, po czym spalono.
Morderstwa niewinnych dzieci mają na celu zastraszenie chrześcijan i zmuszenie ich do ucieczki z ich domów.

Październik 2004 – Dr Sanabel Noel at-Tabakh, asyryjska chrześcijanka, zamordowana w dzielnicy Mosulu al-Wahda w drodze do pracy. Taghreed Abd al-Masih Ishaq i jej siostra Hala, pracownice socjalne z miejscowości Bartila (okręg Niniwy) zostały zamordowane w Mosulu. Również została zastrzelona w Mosulu inna pracowniczka socjalna, Tara Majeed Putrus.

Październik 2004 (Bagdad) – Anonimowy telefon z Bagdadu. Asyryjczyk opowiadał, że w dzielnicy chrześcijańskiej rozpowszechniono ulotki nawołujące Asyryjczyków do przejścia na islam. Z kolei w dzielnicy Meekanik zostały zamordowane trzy dziewczyny asyryjskie za to, że nie nosiły hidżabu zakrywającego twarz.

5 października 2004 – Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Narodów Zagrożonych, Tilman Zuelch, oświadczył na spotkaniu w Göttingen, że w samym tylko wrześniu 2004 terroryści islamscy zamordowali 20 chaldo-asyryjskich chrześcijan, a od początku maja 2003 roku 40 tys. chrześcijan uciekło z Iraku do Syrii i Jordanii! Dodał, że rodziny chrześcijańskie w środkowym i południowym Iraku nie mają szans na pokojowe życie wśród Arabów.

16 października 2004 (Bagdad) – Ok. 4:00 nad ranem wybuchła bomba w kościele św. Józefa w zachodniej części Bagdadu. Po dwudziestu minutach zaatakowano również drugi kościół św. Józefa, w południowej części miasta. 20 min. później wybuchła bomba w kościele św. Piotra w tej samej dzielnicy. O 4:50 wybuch spowodował pożar rzymsko-katolickiego kościoła św. Jerzego w centrum Karrady. Godzinę później piąty wybuch miał miejsce w Mansour, w kościele św. Tomasza. Po kilku godzinach wystrzelono pocisk w kierunku parkingu, znajdującego się pomiędzy anglikańskim kościołem św. Jerzego a hotelem. Tym oto sposobem muzułmanie iraccy przywitali początek Ramadanu.

16 października 2004 (Mosul) – 1500 studentów chaldo-asyryjskich zbojkotowało zajęcia w Mosulskim Uniwersytecie z powodu licznych pogróżek ze strony islamistów i terrorystów.

21 października 2004 (Mosul) – Yonadam Kanna, jeden z przedstawicieli chaldo-asyryjskich w Zgromadzeniu Narodowym Iraku, wskazał na nieuczciwe i szowinistyczne akcje przeciwko mniejszościom Mosulu, m.in. chrześcijanom. Władze municypalne Mosulu sprzedają lub wynajmują należącą do chrześcijan ziemię.

21 października 2004 (Bagdad) – Layla Elias Kakka Essa (ok. 30 lat) została zamordowana w drodze z pracy do domu. Miała dwoje dzieci, Manar i Mina.

25 października 2004 (Mosul) – Czterech terrorystów wdarło się do mieszkania 42-letniej Nasrin Shaba Murad, matki trojga dzieci. Została zastrzelona w chwili, gdy próbowała uciec.

30 października 2004 (Mosul) – Został zastrzelony właściciel sklepu z urządzeniami elektrycznymi, Ma’an Yousuf. Trzej sprawcy uciekli samochodem.

2 listopada 2004 (Bagdad) – Terroryści ostrzelali samochód, w którym jechał ‚Alaa’ Andrawis (ur. 1965) z rodziną, w dzielnicy Meekanik miejscowości Dora, na południe od Bagdadu. Andrawis i jego 10-letni syn zginęli na miejscu, a jego żona Evelyn Malkizdaq została ciężko ranna. ‚Alaa’ Andrawis i Evelyn Malkizdaq mieli troje dzieci, najstarsze w wieku 12 lat. Dwa tygodnie wcześniej wybuch samochodu-pułapki w Dora zabił kuzynkę Andrawisa, Yasmin Boodagh z córką.

Listopad 2004 (Bagdad) – W Dora został porwany Sargon, syn poety asyryjskiego Odisho Malko. Rodzina miała oddać porywaczom swój samochód i pewną sumę pieniędzy.

4 listopada 2004 (Falluja) – Niedaleko Falludży została zamordowana dr Nadia Hanna Murqos wracająca samochodem z Syrii. Jej mąż i syn zostali ranni.

8 listopada 2004 (Bagdad) – Przed dwoma kościołami (św. Jerzego i św.
Mateusza) w Dora wybuchły bomby. Zginęło trzy osoby, a ok. 50 zostało rannych.

19 listopada 2004 (Mosul) – Pocisk moździerzowy zabił dwóch braci, Muntadir As’aad Matti i Bashar As’aad Matti, w czasie pracy w sklepie.

21 listopada 2004 (Mosul) – Został zastrzelony Sami Esho Khoshaba (19 lat), członek Asyryjskiego Ruchu Demokratycznego.

21 listopada 2004 (Bagdad) – Dwaj sprawcy usiłowali zrabować samochód Asyryjczyka Essarhadon Elia al-Qas Oraham (ur. 1977), ale on się sprzeciwił i został zastrzelony. Miał żonę i dwuletnią córkę.

30 listopada 2004 (Salah ad-Din) – Wybuch samochodu-pułapki zabił Sabih Mousa Abada (ur. 1949), ojca 5 chłopców i 3 dziewczynek zamieszkałego w asyryjskiej miejscowości Baghdeda.

2 grudnia 2004 (Mosul) – Zamordowany Imad Jameel Younan (ur. 1975), żonaty, dwójka dzieci. Mordercy zrabowali jego prywatną taksówkę.

2 grudnia 2004 (Mosul) – Obok szpitala w Mosulu, w dzielnicy al-Wahda, znaleziono ciało Laith Antar Khanno (29 lat). Odcięta głowa została znaleziona później nieopodal. Khanno został porwany 2 tygodnie wcześniej. Porywacze zażądali 1 mln USD, później zeszli do 100 tys. USD, ale rodzina nie była w stanie uzbierać takiej sumy. Khanno miał żonę i córkę.

7 grudnia 2004 (Mosul) – Zbombardowano dwa kościoły w Mosulu: At-Tahira, kościół chaldejsko-katolicki, jeden z najpiękniejszych kościołów Mosulu, oraz kościół ormiański w trakcie budowy. Ok. 14:30 dziesięciu uzbrojonych mężczyzn wdarło się do kościoła At-Tahira, zainstalowało w środku materiały wybuchowe i wysadziło je w powietrze raniąc trzy osoby i niszcząc większą część budynku. Godzinę później zaatakowano kościół ormiański w dzielnicy al-Wahda.

8 grudnia 2004 (Ramadi) – Trzej terroryści wdarli się do prywatnej kliniki i zastrzelili dra Ra’aad Augustine Qoryaqosa, który właśnie robił obchód. Dr Qoryaqos miał żonę i dwoje dzieci, pracował jako profesor na Wydziale Medycyny w Uniwersytecie al-Anbar.

9 grudnia 2004 (Bagdad) – Terroryści zamordowali dwóch asyryjskich chrześcijan, porwanych przed kilkoma dniami.

24 lutego 2005 (Bagdad) – W drodze do pracy został zastrzelony Pithyo Shimun Pithyo, ur. w 1946 r., inżynier lotnictwa cywilnego.

24 marca 2005 (Basra) – studentka Zahra Aszur została pobita do śmierci przez bojówkarzy „armii Mahdiego”.

27 sierpnia 2005 (Pólnocny Irak) – Nabil Akram Amona zamordowany przez kurdyjskie oddziały militarne.

13 września 200 (Północny Irak) – Anita Tyadors brutalnie zamordowana przez ekstremistów muzułmańskich.

23 września 2005 – 4 Asyryjczyków zginęło w wyniku zamachu na byłego ministra Asyryjczyka.

29 listopada 2005 (Północy Irak) – zastrzelono chrześcijan Josefa Nabila Iszmaela i Georga Brichę Juchanę.

29 stycznia 2006 (Bagdad) – atak bombowy na 4 kościoły asyryjskie.

24 września 2005 (Bagdad) – zbombardowano kościół katedralny NMP, siedzibę Patriarchy.

25 września 2006 (Północny Irak) – w odpowiedzi na wypowiedź Papieża zaatakowano dwa kościoły należące do Asyryjczyków.

9 października 2006 (Północny Irak) – ukrzyżowano 14-letniego chłopca Asyryjczyka.

12 października 2006 (Północny Irak) – ścięto ks. Paula Aleksandra, asyryjskiego duchownego.

21 października 2006  – ścięto 14-letniego asyryjskiego chłopca Ajada Tarika w miejscu pracy.

23 listopada 2006 – zamordowano Jeszo Madżida Hedaję, przywódcę Niezależniego Zjednoczonego Ruchu Asyryjskiego, za dążenie do utworzenia Autonomii Asyryjskiej w Iraku.

18 stycznia 2007 (Północny Irak) – zamordowano chrześcijanina Wardo Slewo, sprzedawcę gazet.

31 stycznia 2007 – zastrzelono Izaaka Eszo Alhelani’ego, wysokiej rangi pracownika Irackich Linii Lotniczych. Nieznani sprawcy zamordowali go przed jego własnym domem.

27 marca 2007 (Kirkuk) – zasztyletowano dwie zakonnice, rodzone siostry, Fawzeię Naum (85 lat) i Margaret Naum (79 lat), w ich własnym domu w pobliżu katedry w Kirkuku. W domu nie było śladów rabunku – ewidentnie mordercom przeszkadzało samo istnienie zakonnic.

23 kwietnia 2007 (Tel-skuf) – wybuch samochodu-pułapki zabił 10 i ranił 140 Asyryjczyków.

26 kwietnia 2007 (Kirkuk) – chrześcijanin Wesam Kamis został porwany w drodze z Kirkuku do Syrii. Ślad po nim zaginął.

8 maja 2007 (Mosul) – dwóch chrześcijan z miasta Bakhdida zostało porwanych w Mosulu w drodze do szpitala. Ślad po nich zaginął.

11 maja 2007 (Bagdad – Kirkuk) – w drodze do Kirkuku bagdadzka rodzina Gabriela Kamisa została zatrzymana i obrabowana, a ojciec porwany. Ślad po nim zaginął.

Jak widać, „religia pokoju” ma wysoki potencjał pokojowego współistnienia z chrześcijańską mniejszością…