Ksiądz zamordowany w Moskwie za ewangelizację muzułmanów

Udostępnij to:
Share

Ks. Daniel Sysojew – odważny ewangelizator muzułmanów

20 listopada 2009 r. w czasie nabożeństwa w cerkwi został śmiertelnie postrzelony przez zamaskowanego napastnika ks. Daniel Sysojew (Дании́л Алексе́евич Сысо́ев). Mający 35 lat, znany był ze swojej postawy wobec islamu, który otwarcie krytykował, także w dwóch publikacjach wydanych przez niego w 2007 r. dotyczących traktowania kobiet przez islam. Batiuszka zwykł był nazywać islam „zieloną plagą”, a jego wypowiedzi zyskały mu u przeciwników przydomek „rosyjskiego Salmana Rushdie”.

Ks. Daniel ochrzcił i prowadził wspólnotę ok. 80 byłych muzułmanów z Tatarstanu (skąd sam pochodził), Czeczenii, Dagestanu i Uzbekistanu. Podczas gdy inni księża odmawiali chrztu i pasterzowania takiej wspólnocie, on − pomimo pogróżek i spisku na jego życie, o którym wiedział wcześniej – odważnie głosił muzułmanom Ewangelię o Zbawicielu.

Rosyjski mufti, Ravil Gainutdin, oficjalnie potępił zamach na życie ks. Daniela, twierdząc, iż „morderstwo prawosławnego księdza jest strasznym grzechem”. Można jednak mieć wątpliwości co do szczerości intencji muftiego, skoro Koran nakazuje zwalczać niewiernych − I zabijajcie ich, gdziekolwiek ich spotkacie(…) Taka jest odpłata dana niewiernym! (sura 2:191).

Sanguis martyrum semen Christianorum – krew męczenników jest zasiewem chrześcijan. Módlmy się o to, aby męczeństwo ks. Daniela wydało plon obfity wśród moskiewskich muzułmanów.

Źródło: Times Online

Polecamy również:

Francuski ksiądz zamordowany w czasie sprawowania Mszy