Wielkanoc 2024 roku w Iraku

Udostępnij to:
Share

Najliczniejsza chrześcijańska grupa wyznaniowa Iraku, chaldejscy katolicy, odwołują w tym roku (2024) obchody Wielkanocy, aby zaprotestować przeciwko decyzji prezydenta o odebraniu tytułu patriarchy chaldejskiemu katolickiemu kardynałowi Louisowi Sako.

Choć Wielkanoc, upamiętniająca śmierć i zmartwychwstanie Jezusa, uważana jest za najważniejsze święto w kalendarzu chrześcijańskim , Niedziela Wielkanocna w Iraku będzie w tym roku obchodzona wyłącznie poprzez modlitwę. Tak ogłosił w poniedziałek chaldejski patriarchat katolicki w Bagdadzie. Wszystkie uroczystości, ceremonie i procesje mszalne, relacje w mediach i przyjęcia urzędników rządowych zostają odwołane na znak solidarności z Sako.

Posunięcie to podkreśla napięcia polityczne między grupami powiązanymi z bojówkami wspieranymi przez Iran a tymi, którzy się im sprzeciwiają, obawiając się ich rosnącej dominacji w rządzie i życiu codziennym. W Iraku są bowiem napięcia między szyitami (wspieranymi przez Iran) a sunnitami są silne ze względu na liczne wspólnoty obu odłamów islamu.

Czytaj więcej na stronie VoaNews