10 faktów o chrześcijanach w Omanie

Udostępnij to:
Share

Oman jest najstarszym niezależnym państwem arabskim na świecie. Do lat 70. XX w. był najbardziej odizolowanym krajem świata rządzonym przez sułtana Saida ibn Tajmura. Kiedy jego syn objął tron, otworzył kraj zachwycony możliwościami płynącymi ze sprzedaży ropy naftowej.

A oto fakty dotyczące chrześcijan:

1 W Omanie mieszka ok. 120 tys. chrześcijan, czyli ok. 4% ludności. OpenDoors USA podaje liczbę 234 tys. chrześcijan.

  1. Oman znajdował się na 36. miejscu na liście krajów, gdzie chrześcijanie są prześladowani (obecnie jest na 50. miejscu)
  2. Ponad 98% chrześcijan mieszkających w Omanie to cudzoziemcy, obywatele innych krajów, pracjący w miastach lub na wybrzeżu. Rodzimi chrześcijanie zostali wypędzeni na początku ery islamu, i później wymordowani w kraju uchodźstwa, kiedy islam dotarł również do Persji.
  3. Chrześcijańskie wspólnoty w miastach Omanu to przeważnie katolicy, Prawosławne Kościoły Wschodu, a także Kościoły Protestanckie Omanu.
  4. W stolicy Muscat działa ponad 60 grup chrześcijańskich.
  5. Wszystkie organizacje religijne muszą być zarejestrowane przez rząd Omanu.
  6. Praktykowanie chrześcijaństwa jest dozwolone tylko na ziemi, wyodrębnionej przez sułtana do tego celu. W innych miejscach nie wolno się spotykać w celach kultu (np. modlitwy lub studiowania Biblii), nawet w prywatnych domach.
  7. Uważa się, że chrześcijaństwo pojawiło się w Omanie w V wieku, o czym świadczą ruiny kościoła w Sohar.
  8. W odróżnieniu od innych krajów Zatoki, muzułmanin przyjmującyc chrześcijaństwo nie zostanie zamordowany w Omanie. Jednak taki człowiek traci wszystko, i życie dla niego praktycznie staje się niemożliwe.
  9. Amerykańska Misja przybyła do Omanu w 1895 r. Z niej powstał Protestancki Kościół Omanu, jedyny protestancki Kościół uznany przez rząd Omanu.

na podstawie www.newsmax.com

 

OpenDoors USA prosi o modlitwę w następujących intencjach:

– za byłych muzułmanów, którzy zostali chrześcijanami, którzy zmuszeni byli do rozwodu i są odizolowani od swoich dzieci;

– za możliwość ewangelizowania muzułmańskiej większości przez chrześcijan Omanu;

– za dzieci chrześcijańskie, które są zmuszone dostosowywać się do większości muzułmańskiej we wszystkim.

Zapraszamy na stronę parafii katolickiej św. Tomasza Apostoła w Omanie

Chrześcijanie Kataru